Aktualności

24.08.2022

„Desperado. Autobiografia” Tomasza Stańki i Rafała Księżyka ukazała się w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii ukazał się przekład autobiograficznego wywiadu rzeki, który Rafał Księżyk przeprowadził z wybitnym polskim jazzmanem Tomaszem Stańką. Wydanie książki w tłumaczeniu Haliny Marii Boniszewskiej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Książkowy wywiad zatytułowany po angielsku „Desperado, an autobiography” wydała na Wyspach Brytyjskich oficyna Equinox.

Tomasz Stańko, zmarły w 2018 roku trębacz, to chyba najbardziej znany za granicą polski muzyk jazzowy. Wybitny muzyk i kompozytor działał na polu free-jazzu i awangardy. Wstęp do światowego jazzu dały mu występy w towarzystwie Krzysztofa Komedy, później występował także w takimi tuzami światowej sceny, jak m.in. Lester Bowie, Don Cherry, Manu Katché czy Reggie Workman. 

Rafał Księżyk jest jednym z najlepszych polskich dziennikarzy muzycznych. Wyspecjalizował się w autobiograficznych wywiadach-rzekach z muzykami (i nie tylko). Obok „Desperado. Autobiografii” wyszły także jego książkowe rozmowy z Robertem Brylewskim, Tymonem Tymańskim, Kazikiem Staszewskim, Marcinem Świetlickim oraz Muńkiem Staszczykiem. Wydał także tomy eseistyczne „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa” i „Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach, mutantach”, a także książkę reportażową „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993”.