Aktualności

fot. Andrzej Peciak
01.07.2019

Złożono kwiaty przy pomniku upamiętniającym Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Jercewie (fotorelacja)

W ubiegły piątek w Sankt Petersburgu zakończyła się konferencja „Inny świat – inny człowiek” zorganizowana z okazji stulecia urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Jednym z prelegentów wydarzenia był dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, który wygłosił wykład poświęcony refleksji o współczesnej promocji literackiego dorobku pisarza w kraju i za granicą.

Po konferencji dyrektor Instytutu Książki odwiedził Jercewo, gdzie znajdował się obóz pracy, w którym pisarz był więziony i który opisał w „Innym świecie”.

Dariusz Jaworski złożył kwiaty przy pomniku upamiętniającym Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wziął również udział w spotkaniu z merem Jercewa w bibliotece, z której niegdyś pisarz wypożyczał książki, a w której teraz przechowywane są jego dzieła oraz pamiątki po łagiernikach.

Konferencja i wyjazd do miejsca zsyłki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego były wzorowo zorganizowane i przeprowadzone przez Instytut Polski w Petersburgu. Pani Dyrektor Ewie Ziółkowskiej i Jej współpracownikom należą się słowa najwyższego uznania i podziękowania za gościnność i profesjonalizm.