Aktualności

24.04.2019

Dariusz Jaworski w radiowej Dwójce: „Czytanie i zdobywanie mądrości to wysiłek”

We wczorajszej audycji „O wszystkim z kulturą” poświęconej stanowi czytelnictwa w Polsce dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski opowiadał o promowaniu czytelnictwa przez Instytut i roli, jaką mają do odegrania narodowe instytucje kultury. W programie gościli także prof. Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), prof. Henryk Domański (socjolog PAN) i Piotr Duda (twórca festiwalu Szczebrzeszyn Stolica Języka Polskiego).

„Czytanie jest wysiłkiem. Zdobywanie mądrości jest wysiłkiem. (…) W naszej rzeczywistości zaczęła dominować kategoria przyjemnościowa, a nie kategoria wysiłku. Dorosłość wiąże się z wysiłkiem. Jeżeli ktoś widzi czytającego ojca, dziadka czy babcię, to jest to pewien wysiłek, ale ten wysiłek musi dać korzyść – korzyścią jest również przyjemność, ale to nie jest najważniejsza korzyść. Im korzyść sięga najgłębszych, metafizycznych pokładów człowieka, tym większy odniesie skutek” – stwierdził w audycji Jakuba Kukli Dariusz Jaworski.

Niedawno w Cegłowie w Gminnej Bibliotece Publicznej minister kultury wziął udział w konferencji „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - ciąg dalszy. Miliony na książki i biblioteki. Nasza inwestycja w przyszłość". Kilka dni wcześniej ukazał się kolejny raport Biblioteki Narodowej, z którego wynika, że poziom nieczytania w Polsce jest stabilny. Zdaniem Tomasza Makowskiego niski poziom czytelnictwa w Polsce wynika z braku skojarzenia tego aktu z dorosłością: „Przeciętny młody Polak nie widzi swojego dziadka, czy matki z książką, więc sam później po nią nie sięga”.

Audycji można wysłuchać tutaj.