Aktualności

13.09.2018
Tagi: Angelus

Czytelnicy po raz piąty przyznają Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej

Znamy już finałową siódemkę książek nominowanych w 13. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jedna z nich otrzyma także Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, ustanowioną, by uhonorować pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Wręczenie obu nagród odbędzie się podczas uroczystej gali 13 października.

Natalia Gorbaniewska była rosyjską poetką, dziennikarką, tłumaczką literatury polskiej. Działała w ruchu obrony praw człowieka. Aktywnie uczestniczyła w rosyjskim samizdacie, m.in. jako twórczyni i pierwszy redaktor legendarnej „Kroniki Wydarzeń Bieżących”. Była jedną z ośmiorga uczestników demonstracji na placu Czerwonym 25 sierpnia 1968 roku przeciw wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Aresztowana 1969 roku, zwolniona w lutym 1972, po pobycie w więzieniu śledczym i przymusowym więzieniu psychiatrycznym. Wyemigrowała z ZSRR w 1975 roku. Od 1976 roku mieszkała w Paryżu. Pracowała jako dziennikarka w Radiu Swoboda, współpracowała z rosyjskimi pismami emigracyjnymi „Kontinient” i „Russkaja Mysl”. Za przekłady literatury polskiej, m.in. Czesława Miłosza, Józefa Mackiewicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, nagrodzona przez Polski PEN Club (1992). Laureatka nagrody paryskiej „Kultury” i Nagrody im. Jerzego Giedroycia (2005). Od 1999 roku była członkiem redakcji miesięcznika „Nowaja Polsza”. W 2006 roku przyjęła polskie obywatelstwo. Zmarła w listopadzie 2013 roku.

Jury nagrody Angelus postanowiło uczcić pamięć Natalii Gorbaniewskiej, ustanawiając pięć lat temu nagrodę jej imienia. Jest to honorowe wyróżnienie dla jednej z siedmiu książek finałowych, którą wskaże publiczność. Nagrodę otrzymał w roku 2014 Pavol Rankov. W 2015 roku laureatem został Lucian Dan Teodorovici, w 2016  – Varujan Vosganian, a w 2017 nagrodę otrzymała Andrea Tompa.

Głosować na jedną z siedmiu nominowanych książek można na stronie: www.angelus.com.pl w terminie od  12 września do 12 października. Każda osoba może zagłosować tylko raz z jednego urządzenia (adresu IP). Po oddaniu głosu przyciski stają się nieaktywne. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone podczas Gali wręczenia Nagrody Angelus 13 października 2018.

Lista książek nominowanych:

  1. Antonín Bajaja, Nad piękną, modrą Dřevnicą, tłum. Dorota Dobrew, Wydawnictwo Książkowe Klimaty | Czechy
  2. Weronika Gogola, Po trochu, Wydawnictwo Książkowe Klimaty |Polska
  3. Péter Nádas, Pamięć, tłum. Elżbieta Sobolewska, Biuro Literackie | Węgry
  4. Artur Nowaczewski, Hostel Nomadów, Wydawnictwo Iskry | Polska
  5. Maciej Płaza, Robinson w Bolechowie, Wydawnictwo W.A.B. | Polska
  6. Lutz Seiler, Kruso, tłum. Dorota Stroińska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego | Niemcy
  7. Marian Sworzeń, Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa, Wydawnictwo Sic! | Polska