Aktualności

grafika promująca wydarzenie
05.06.2018

Czytano dzieciom jednocześnie w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech

Książkę Ivony Březinovej „Chłopiec i pies” czytano dzieciom we wtorek jednocześnie w Polsce, w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech w ramach akcji „Wyszehrad czyta dzieciom”.

W Polsce akcja odbyła się w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Łączono się przez komunikator z dziećmi uczestniczącymi w podobnych imprezach czytelniczych, organizowanych przez partnerskie organizacje w pozostałych krajach Wyszehradu - fundacje „Celé Česko čte dětem”, „Celé Slovensko čítá det’om” i węgierskie Towarzystwo Czytelnicze „Magyar Olvasástársaság”. Potem pacjentom katowickiego szpitala czytali oraz bawili się z nimi aktorzy Edyta Jungowska i Piotr Tołoczko oraz trenerka fitness Ewa Chodakowska.

„Czytanie to magia. Nie chodzi o to, by kolekcjonować tytuły, ale by być z dzieckiem. Czytanie dziecku jest aktem miłości, czuje się wtedy bezpieczne i kochane, buduje poczucie własnej wartości, wspiera rozwój języka, idzie do szkoły lepiej przygotowane, by łatwiej i z większą radością się uczyć” – powiedziała podczas spotkania prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” Irena Koźmińska.

„Mamy erę cyfrową, ale osoby, które korzystają z komputerów, wcale nie są zwolnione z czytania. Im więcej korzystamy z komputerów, tym mocniej trzeba nad tym pracować, by osoby korzystające z mediów cyfrowych nie były literacko wykluczone, by miały potrzebę i nawyk kontaktu z książką” – dodała.

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, organizowany przez Fundację „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom", łączy we wspólnym czytaniu dzieciom tysiące szkół, przedszkoli, bibliotek oraz rodzin. W tym roku akcja odbywa się równolegle w 4 krajach pod hasłem „Czytanie łączy”.

Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej od 2001 r. kampanii społecznej fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej hasłem jest „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!”.

Podczas spotkania w katowickim szpitalu dziecięcym aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, której głos dzieci znają również z audiobooków, Edyta Jungowska wspominała emocje, jakie jej towarzyszyły, gdy słuchała bajek czytanych przez mamę i opowieści babci, dzięki którym na zawsze zapamiętała te historie.

„Chodziłam jednak do szkoły muzycznej i bardziej czytałam nuty, niż książki. Nie byłam molem książkowym. Dzisiaj, kiedy zajmuję się czytaniem książek dla dzieci, nadrabiam niektóre lektury” – powiedziała.

Trenerka fitness, autorka programów i wydawnictw motywujących do aktywnego i zdrowego stylu życia Ewa Chodakowska mówiła, że prowadzi bardzo aktywny tryb życia i dużo czasu spędza w internecie.

„Książka jest jednak dla mnie jak reset. Robię wszystko, by znaleźć na książkę przynajmniej 15-20 minut dziennie. Wtedy jest ten magiczny moment, kiedy głowa wyłącza się z problemów, trosk, napięcia. Najczęściej czytam przed zaśnięciem” – opowiadała.

Akcję współorganizowała w Katowicach Fundacja Iskierka, działająca na rzecz dzieci z chorobą nowotworową, która wspiera działania Fundacji ABCXXI od 2007 r. (PAP)