Aktualności

grafika informacyjna / mat. organizatora
08.10.2021

„Czytanie wzmacnia” - ogólnopolska akcja Noc Bibliotek

Już jutro pod hasłem „Czytanie wzmacnia” odbędzie się ogólnopolska akcja Noc Bibliotek. Udział zgłosiło 1300 bibliotek z całej Polski, w tym ponad 70 z Warszawy, wciąż dołączają kolejne.

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce – wielkie święto bibliotek i czytelników. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z bibliotek jako otwartych, najbliższych, najbardziej demokratycznych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi. Trudny czas pandemii przypomniał, jak biblioteki są ważne i potrzebne – kierujemy wspólnie na nie światło, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności, by jak najwięcej ludzi uznało je za swoje miejsca.

W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Odbędą się m.in.: ogólnopolska gra online „Czytanie wzmacnia” z 24 zadaniami „wzmacniającymi” uczestników w czterech kategoriach: relacje, zdrowie, wiedza, wyobraźnia, nocą 9 października dostępna na: nocbibliotek.pl/gra, a także: spotkania śpiewacze, rozgrzewki integracyjne z opasłymi tomami, mecze literackie wzmacniające kibiców, nocowania w bibliotece, speed datingi z książkami i ostre dyżury literackie, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych, zwiedzanie magazynów i poszukiwanie skarbu, pokazy filmowe ekranizacji, silent disco i potańcówki między regałami, słowotwórcze warsztaty międzypokoleniowe, maratony komiksowe i czytelnicze, łasuchy literackie.

9 października o 19.00 – uroczysta inauguracja akcji w nowej bibliotece MDM w Warszawie (ul. Marszałkowska 55/73), prowadzona przez Katarzynę Stoparczyk i Macieja Orłosia, z udziałem twórców, transmitowana do bibliotek.

Udział zapowiedzieli m.in. Grzegorz Kasdepke, Igor Brejdygant, Zuzanna Orlińska, Marcin Kozioł, Rafał Witek, Joanna Mueller, której wiersz napisany z tej okazji Co to za tuba, co to za wzmacniacz? przeczytamy wspólnie ze sceny.

Jako wstęp, o 17.30 - warsztaty słowotwórcze „DoMowy – rodzinne historie o słowach” dla rodzin z dziećmi (w wieku 3-7 lat) z Kasią Stoparczyk i Hanną Kotowską. Bilet wstępu to słówko wymyślone przez dziecko. Miejsce: biblioteka MDM.

O 20.00 – prowadzone przez Adama Struga z kapelą spotkanie śpiewacze z jego piosenkami do wierszy poetów międzywojnia, m.in. Juliana Tuwima i Bolesława Leśmiana. Utwory skonstruowane są tak, by uczestnicy mogli je śpiewać wspólnie z autorem. „Jest to w dużej mierze muzyka do tańca, uprasza się więc publiczność, by się nie powstrzymywała”

O 21.00 – spotkanie z Malcolmem XD – bestsellerowym, najbardziej nieznanym autorem w Polsce, którego książki wzmacniają przez śmiech Polaków w pandemii, jak mało które.  Prowadzenie: Maciej Orłoś. Miejsce: biblioteka MDM.

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych i innych poszukiwanych książek.