Aktualności

baner akcji
27.05.2016

Czytanie uskrzydla

W dniach 29 maja – 5 czerwca w ponad 3470 miastach i miejscowościach odbędzie się XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XV OTCD), największe doroczne święto kampanii czytania, obchodzone w tym roku pod hasłem „CZYTANIE USKRZYDLA”. 

Centralna Inauguracja XV OTCD obędzie się w niedzielę 29 maja podczas Festynu Rodzinnego „Gdańsk Dzieciom” na Stadionie Energa w Gdańsku. Inauguracja rozpocznie się o godzinie 12.30 i potrwa do godziny 16:30.  Imprezę poprowadzą ambasadorzy Fundacji - Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka Radiowej Trójki i Maciej Orłoś z TVP. Na wszystkich czeka moc atrakcji: zabawy, spotkania z gwiazdami, piosenki, konkursy. Czytać będą między innymi: Edyta Jungowska oraz Katarzyna Żak i Cezary Żak. Piosenki i animacje poprowadzą Miejski Teatr Miniatura i Teatr Improwizacji z Gdańska. O godzinie 13.00 na scenie głównej Stadionu ENERGA odbędzie się wielkie wspólne czytanie "Lokomotywy” Juliana Tuwima, które tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Czytania Dzieciom.  Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz, zainauguruje kampanię „Cały Gdańsk czyta dzieciom”, a prezes Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, Irena Koźmińska, oficjalnie rozpocznie 15-lecie kampanii czytania i pasuje na nowego Ambasadora Fundacji Cezarego Żaka.

Już po raz piętnasty Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” organizuje w pierwszym tygodniu czerwca Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tygodnie Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Mobilizują one do aktywnej promocji czytelnictwa ponad 9240 wolontariuszy oraz placówki, instytucje i społeczeństwo w całym kraju. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym, i często jedynym, dużym wydarzeniem kulturalnym z udziałem lokalnych osobistości, władz samorządowych i mediów. Wypełniają go tysiące imprez czytelniczych, bajkowe parady i festyny, spotkania z autorami książek, konkursy literackie i plastyczne związane z lekturami oraz przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą.

Kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku jubileuszu 15-lecia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl

Partnerzy, Darczyńcy i Grantodawcy XV OTCD: 
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa, International Paper Polska, PACK DRUK Poligrafia Uszok&Uszok S.A., Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska, SABUR, OSHEE, Księgarnie MATRAS, Agencja The Brave

Patroni Medialni XV OTCD: 
TVP, Polityka, Gazeta Wyborcza, Audioteka, PRESS-SERVICE Monitoring Mediów, Bliżej Przedszkola, Miasto Dzieci, Metro Cafe, Zwierciadło