Aktualności

18.10.2022

Czytanie literatury ukraińskiej w Teatrze Ósmego Dnia

18 i 19 października o godzinie 19:00 w poznańskim Teatrze Ósmego Dnia odbędzie się akcja artystyczna pt. „W GAZETACH TEGO NIE NAPISZĄ / tranzytowe czytanie literatury ukraińskiej”. Zgodnie z tytułem wydarzenia, główną rolę podczas tych dwóch wieczorów odegra literatury ukraińska.

„Tymczasowość, zmienność, nieustanny ruch towarzyszą nam od kilku miesięcy w szczególnej formie. Tranzyt stał się chlebem powszednim bieżeńców, ale i naszym. Poszukując stałych punktów orientacyjnych, mimo wytyczanych na nowo map wstrzymujemy oddech, by czytać ukraińską literaturę. Obracamy w myślach, zestawiamy i po wielokroć powtarzamy na głos fragmenty tekstów wybranych autorów odkrywając ich nowe lub głębiej ukryte konteksty, zapomniane warstwy, aktualne znaczenia, no i to czego w gazetach nie napiszą” – możemy przeczytać w informacji organizatora. 

Akcja będzie polegała właśnie na czytaniu. Fragmenty utworów Serhija Żadana, Oksany Zabużko, Tarasa Prochaśki oraz Oleny Astajewej, Oksany Grycenko, Leny Lahuszonkowej, Oleny Gapajewej, Ewgenija Markowskiego, Iryny Herec, Natalii Worożbyt, Kateryny Peńkowej, Pawło Arie i Oksany Sawczenko zostaną przeczytane przez aktorów: Olesję Nezhywą, Ewę Wójciak, Adama Borowskiego, Oleha Nesterova i Janusza Stolarskiego. Głośnej lekturze towarzyszyć będzie muzyka Łukasza Rychlickiego i Mateusza Rychlickiego, a także materiał filmowy przygotowany przez Adama Ptaszyńskiego.

Cała ekipa, która przygotowała wydarzenie w Teatrze Ósmego Dnia przedstawia się następująco:

Czytać będą: Olesja Nezhywa, Ewa Wójciak, Adam Borowski, Oleh Nesterov, Janusz Stolarski
Muzyka: Łukasz Rychlicki, Mateusz Rychlicki
Materiał filmowy: Adam Ptaszyński
Współpraca, wybór tekstów: Rafał Foremski
Reżyseria świateł, dokumentacja fotograficzna: Piotr Nykowski
Konsultacje psychologiczne: Joanna Barszczewska
Reżyseria: Weronika Fibich
Kuratorka: Paula Rudź

„W GAZETACH TEGO NIE NAPISZĄ / tranzytowe czytanie literatury ukraińskiej” odbywa się już po raz drugi. Pierwsza odsłona wydarzenia, zorganizowana w podobnym składzie, odbyła się 6 czerwca tego roku w Szczecinie z inicjatywy Ośrodka Teatralnego Kana.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022.