Aktualności

04.06.2019

Czwarta edycja Festiwalu Książki Opole

W dniach 7–9 czerwca na Placu Wolności odbędzie się czwarty Festiwal Książki Opole. Gościć na nim będzie kilkudziesięcioro autorów, muzyków i artystów. W Miasteczku Literackim swoją ofertę wydawniczą przedstawi osiemdziesiąt wydawnictw. Impreza to w tym roku nie tylko targi książki, spotkania autorskie i koncerty, ale – po raz pierwszy – także slam poetycki. 

W tym roku oferta wydawnicza jest bardzo bogata, począwszy od literatury dziecięcej, przez reportaż, kryminały, po literaturę obyczajową – zapowiadają organizatorzy – Fundacja Fabryka Inspiracji PL i drukarnia Opolgraf. W targach książki bierze udział prawie osiemdziesiąt wydawnictw m.in.: Wydawnictwo Literackie, Nasza Księgarnia, Muza, Agora, Czarna Owca, Fronda, Foksal, Czarne, Media Rodzina, Poznańskie, Publicat, Sonia Draga, SQN i wiele innych. W Miasteczku Festiwalowym będą specjalne namioty z animacjami i konkursami dla dzieci. Przygotowane będą również strefy do pamiątkowych zdjęć i punkt pakowania książek „Książka na prezent”.

W piątek na scenie plenerowej gościć będą Tomasz Organek, Jakub Małecki, Jakub Żulczyk, Bartek Dobroch i Nadia Szagdaj. Odbędą się dyskusje dotyczące booktuberów oraz mediów społecznościowych. Piątkowe zajęcia będą skierowane również do dzieci, zaplanowano m.in. bajkowe spotkanie z Iloną Chylewską czy spotkanie z Martą Guzowską. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z przedszkolakami dotyczące „Kolorowanki Portretu Miasta Opola”, a także warsztaty z Wydawnictwem Poławiacze Pereł i z Wydawnictwem Alegoria.

W sobotę na scenie plenerowej gościć będą Beata Pawlikowska, Agnieszka Maciąg, ks. Adam Boniecki, Karol Bielecki, Katarzyna Bonda i Remigiusz Mróz, Blanka Lipińska, Wojciech Kuczok oraz Eustachy Rylski. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbędzie się spotkanie wokół książeczek „Kicia Kocia”.

Niedziela rozpocznie się czytaniem interaktywnym aktorów Opolskiego Teatru Lalki z Wydawnictwem Zakamarki, a później będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich z Markiem Krajewskim, Katarzyną Puzyńską, Magdaleną Tulli, Marcinem Mellerem, Marcinem Wilkiem, Magdaleną Grzebałkowską w muzycznym akompaniamencie Leszka Kułakowskiego.

W Miejskiej Bibliotece odbędzie się warsztat kreatywny Loesje oraz spotkania w ramach opolskiej sceny literackiej z Agnieszką Wójtowicz, Agatą Suchocką, Stanisławem Sławomirem Nicieją oraz Maciejem Siembiedą. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie się z kolei spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim i Emilią Krakowską. W sobotę i niedzielę zaplanowano festiwalowy after w Probierni Matecznik.

Szczegółowy program godzinowy dostępny jest na stronie www.festiwalksiazki.pl.

Festiwal Książki Opole to jedyny w Polsce festiwal literacki, który promuje czytelnictwo poprzez muzykę. W tym roku Fabryka Inspiracji zaprosiła trzy gwiazdy muzyczne, które zwieńczą każdy festiwalowy dzień. W piątek będzie miał miejsce koncert Tymona Tymańskiego z projektem Tymański/Ciechowski. Koncert to intrygujący powrót do muzyki i tekstów kanonu polskiego rocka w interpretacji Tymona. W sobotę, czyli 8 czerwca, będzie miał miejsce koncert zespołu Kwiat Jabłoni. Natomiast w niedzielę odbędzie się koncert Barbary Wrońskiej, wokalistki i zdolnej  kompozytorki.

W ramach Festiwalu Książki odbędą się liczne warsztaty zarówno dla dorosłych, jak również dla dzieci i młodzieży. W sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można wziąć udział w warsztatach w kryminalnym klimacie prowadzonych przez Joannę Opiat-Bojarską i Ryszarda Ćwirleja. Po warsztatach kryminalnych będzie można wziąć udział w warsztatach z pisania reportażu historycznego z Urszulą Glensk. W niedzielę odbędą się warsztaty z kreatywnego pisania, czyli Loesje. Charakterystyczne teksty, które zamieszczane są na drukach, będą tworzone podczas Festiwalu Książki, a ich celem jest dzielenie się pomysłami i ideami oraz wyrażenie własnych opinii przy użyciu krótkich sloganów.