Aktualności

Plakat promujący debatę Cztery wcielenia Jana Potockiego. O listach, pismach politycznych, zapiskach z podróży i nowym tłumaczeniu Rękopisu znalezionego w Saragossie"
16.01.2015

Cztery wcielenia Jana Potockiego

"Literatura na świecie" i "Kultura Liberalna" zapraszają na debatę "Cztery wcielenia Jana Potockiego. O listach, pismach politycznych, zapiskach z podróży i nowym tłumaczeniu Rękopisu znalezionego w Saragossie", połączoną z prezentacją nowego numeru monograficznego "Literatury na świecie".

20 stycznia (wtorek), godz. 19.00
Poddasze Kultury, Chmielna 15 lok. 9
Wstęp wolny

Znamy go wszyscy jako autora jednego dzieła: Rękopisu znalezionego w Saragossie – genialnej, szkatułkowej powieści, którą przed laty sfilmował Wojciech Has. Jan Potocki to jednak nie tylko pisarz. Był również człowiekiem teatru, politykiem, podróżnikiem, etnografem i historykiem. Innymi słowy – prawdziwym dzieckiem wieku Oświecenia, wolnomyślicielem i kosmopolitą, pełnym przy tym paradoksów i sprzeczności. 

To właśnie wielowymiarowej postaci Jana Potockiego oraz jego twórczości poświęcone będzie kolejne spotkanie na Poddaszu Kultury. Do rozmowy zaproszeni zostali znakomici goście: Anna Wasilewska, Cezary Michalski i Krzysztof Mrowcewicz. Spotkanie poprowadzi Piotr Kieżun.

Punktem wyjścia do debaty będzie najnowszy, monograficzny numer "Literatury na świecie" poświęcony Janowi Potockiemu. W numerze znalazły się teksty, które pokazują wybrane etapy twórczości pisarza, a także meandry jego koncepcji politycznych i światopoglądowych. Są to: Podróż do Holandii w uwspółcześnionym przekładzie powstałym według wersji Niemcewicza; niepublikowane dotąd po polsku wybrane krótkie teksty polityczne pochodzące z okresu, gdy Potocki był posłem na Sejm Czteroletni, założył Drukarnię Wolną i wydawał Tygodnik Sejmowy; listy m.in. do Adama Czartoryskiego, cara Aleksandra I i Stanisława Augusta Poniatowskiego z czasu, gdy pełnił rolę "carskiego sługi" oraz obszerne fragmenty z obu odnalezionych wersji Rękopisu znalezionego w Saragossie, a także teksty krytyczne badaczy dzieła hrabiego.

Organizatorzy: Literatura na świecie i Kultura Liberalna
Partner: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury