Aktualności

grafika wydarzenia
13.11.2023

Czesi odkrywają twórczość Stefana Grabińskiego – polskiego Edgara Allana Poego

Mroczny listopadowy wieczór to idealny czas na spotkanie z polskim mistrzem horroru i fantastyki Stefanem Grabińskim. Dzisiaj wieczorem o godz. 18:00 w Pradze w klubokawiarni Božská Lahvice (Elišky Krásnohorské 122/8, 110 00 Praga) odbędzie się wieczór poświęcony twórczości autora „Demona ruchu”. 

Pretekstem do spotkania jest unikatowe znalezisko – stuletni przekład dramatu „Willa nad morzem” (w polskiej wersji „Ciemne siły. Willa nad morzem. Dramat w trzech aktach”), który zostanie zaprezentowany przez naukowca Pierre'a Van Cutsema oraz publicystę i redaktora Martina Jirouška. Stefan Grabiński, autor opowiadań fantastycznych i grozy, powieści i dramatów, inspirował się twórczością Poego i Meyrinka i jest jednym z mistrzów tego gatunku. Jego teksty były tematem wielu filmów, w tym amerykańskich i niemieckich.

Fragmenty prozy Grabińskiego przeczytają Martin Jiroušek i poeta Petr Motýl.

Sztuka dramatyczna Grabińskiego w stuletnim przekładzie wybitnego czeskiego polonisty i filologa Bohumila Vydry została opublikowana jako dodatek do magazynu „Protimluv” (3/2023) i będzie do nabycia w klubokawiarni.

Atmosferę podkreśli muzyczny akompaniament saksofonisty Michała Hrubego i wiolonczelisty Štěpána Drtiny.

Spotkanie organizują: Instytut Książki, Instytut Polski w Pradze, Božská Lahvice oraz Protimluv.