Aktualności

05.04.2024

Cykl konferencji o polskich pisarzach w czterech hiszpańskich miastach

W dniach 8-13 kwietnia w Sewilli, Madrycie, Walencji i Jaén odbędzie się cykl konferencji pt. „Pisarze przeciwko tyranii” („Escritores contra las tiranías”). Spotkania mają na celu promocję Polski i polskiej literatury w Hiszpanii. Wykłady poprowadzi dziennikarz i tłumacz Higinio J. Paterna. Instytut Książki jest jednym z patronów tego projektu.

Podczas wykładów przedstawione zostaną losy i dzieła czworga czołowych dwudziestowiecznych literatów: Zofii Kossak, Ferdynanda Ossendowskiego, Józefa Mackiewicza i Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Pisarzy tych łączy fakt, że pomimo przeciwności losu, a czasami wręcz tragicznych okoliczności, zawsze trwali w swoich przekonaniach. Cała czwórka pomagała kształtować w polskim społeczeństwie postawy oporu wobec zbrodni i fałszu, a także solidarności z pokrzywdzonymi.

Poza promocją wiedzy o polskiej kulturze, wykłady mają także na celu budowanie wizerunku Polski jako kraju o wyjątkowym kapitale społecznym i intelektualnym. Poprowadzi je dziennikarz i tłumacz – Higinio J. Paterna.

Wykłady odbędą się w następujących miejscach:

Sewilla 
poniedziałek 08.04 , godz. 17:30
aula Uniwersytetu w Sewilli

Madryt
wtorek 09.04, godz. 19:30
kampus studiów podyplomowych Uniwersytetu w Nawarze

Walencja
czwartek 11.04, godz. 19:00
Palacio de Colomina na Uniwersytecie CEU Cardenal Herrera

Jaén 
sobota 13.04, godz. 19:30
Baños del Naranjo

Higinio J. Paterna to urodzony w 1978 roku w Jaén dziennikarz i tłumacz m.in. dzieł Jana Pawła II, Zofii Kossak i Tadeusza Dołęgi-Mostowicza na język hiszpański. W 1996 roku przeprowadził się do Polski, gdzie ukończył studia polonistyczne. Jest częstym gościem polskich mediów.

Cykl wykładów „Pisarze przeciwko tyranii” („Escritores contra las tiranías”) objęły swoim patronatem Ambasada RP w Hiszpanii, Honorowy Konsulat Generalny RP w Walencji, Instytut Polski w Madrycie oraz Instytut Książki.