Aktualności

06.07.2023

„Co robią uczucia?” Tiny Oziewicz po portugalsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Portugalii ukazał się przekład książki „Co robią uczucia?” Tiny Oziewicz z ilustracjami Aleksandry Zając. Wydanie tłumaczenia Teresy Fernandes Świątkiewicz wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

Książka „O que Fazem os Sentimentos Quando Ninguém Está a Ver” – jak brzmi tytuł portugalskiego przekładu – opublikowana została nakładem Penguin Random House Grupo Editorial Portugal.

„Co robią uczucia?” to dowcipna i pełna ciepła książka o tym, co dzieje się w świecie uczuć (i nie tylko). Lapidarny poetycki tekst Tiny Oziewicz w połączeniu z dowcipnymi ilustracjami Aleksandry Zając jednocześnie wzrusza i działa na wyobraźnię najmłodszych.

Tina Oziewicz jest autorką kilkunastu książek dla dzieci, wśród których poza „Co robią uczucia?” największy rozgłos zdobyły „Masło śpi”, „Awaria elektrowni” i „Great! Wielka Brytania dla dociekliwych”. Była kilkakrotnie nominowana w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY, a także nominowana, wyróżniana i nagradzana w innych konkursach. „Pamiątka z Paryża” otrzymała wyróżnienie w VI Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej i została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Książka „Dzicy lokatorzy” otrzymała wyróżnienie Jury 22 Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. „Awaria elektrowni” otrzymała wyróżnienie literackie IBBY i została wpisana na prestiżową międzynarodową Listę Białych Kruków.

Aleksandra Zając jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysuje i lepi w glinie. Największy rozgłos w świecie ilustracji książkowej dla dzieci przyniosła jej dotychczas właśnie seria o uczuciach, nad którą pracowała wraz z Tiną Oziewicz.