Aktualności

10.08.2022

„Bunt i afirmacja. Esej o naszych czasach” Bronisława Wildsteina ukazał się po rumuńsku

W Rumunii ukazał się przekład eseju Bronisława Wildsteina zatytułowanego „Bunt i afirmacja. Esej o naszych czasach”. Wydanie książki w tłumaczeniu Constantina Geambasu wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Książka „Revolta si acceptare. Eseu despre timpurile noastre”, bo tak brzmi tytuł przekładu, została wydana przez oficynę Cetatea de Scaun.
„Bunt i afirmacja. Esej o naszych czasach” po raz pierwszy ukazał się w 2020 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Jest ambitną, erudycyjną próbą sproblematyzowania tytułowego napięcia, które według autora jest kluczowe dla współczesności. Esej nie dotyka jednak wyłącznie współczesnej kultury, w której bunt jest fetyszem. Jak czytamy na stronie wydawcy, ta „elementarna opozycja (…) ma charakter metafizyczny. Sprowadza się do przyjęcia albo odrzucenia świata w jego zasadniczym, danym nam kształcie z jego podstawowymi uwarunkowaniami.”

Jak mówił Bronisław Wildstein w rozmowie z Instytutem Książki, „afirmacja to zrozumienie świata, jaki jest. To zrozumienie swojego miejsca w tym świecie. To również odkrycie piękna, wspaniałości tego świata i wszelkich perspektyw, które on daje, ale również odkrycie jego dramatyzmu, tragizmu i ciemnej strony. I nieuniknioności zła, które w nim jest.”

Bronisław Wildstein (ur. 1952 r.) to polski pisarz, publicysta, dziennikarz i polityk, autor m.in. powieści „Czas niedokonany” i „Ukryty”, a także tomu publicystycznego „Długi cień PRL-u, czyli dekomunizacja której nie było”.