Aktualności

10.11.2020

Budowa biblioteki w Hucie Dąbrowie zakończona

W Hucie Dąbrowie w gminie Krzywda powstaje biblioteka na miarę 21 wieku. Budowa obiektu, dofinansowana na ponad milion złotych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 2 "Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”, którego operatorem jest Instytut Książki, już się zakończyła.

Placówka w Hucie Dąbrowie, która poza Okrzeją jest jedną z dwóch filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzywdzie, obecnie mieści się w miejscowej szkole.

– Po przeprowadzce różnica będzie nie do opisania. Na dwóch kondygnacjach będzie nie tylko ponad 900 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, ale również nowoczesny sprzęt, z którego będą korzystać członkinie miejscowego koła gospodyń wiejskich oraz mieszkańcy Huty Dąbrowy i okolicznych miejscowości. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja nowej placówki, przy jednej z dwóch głównych ulic w centrum, w okolicy szkoły i kościoła – mówi dyrektor GBP w Krzywdzie Małgorzata Prządka.

W nowym budynku będzie m.in. czytelnia, wypożyczalnia, pracownia multimedialna, sala konferencyjna, strefa relaksacyjna z kawiarenką, strefa ruchu i gier oraz tak zwane kukułcze gniazdo, czyli studium sensoryczno-doświadczalne i "magiczny świat bajek".
Budowa obiektu kosztowała prawie 2 miliony 900 tysięcy złotych, z czego ponad 1 milion to dotacja z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Resztę stanowią środki własne gminy.

Gmina Krzywda pokryje również koszty wyposażenia. Meble, urządzenia AGD, sprzęt sportowy i multimedialny, wyposażenie zaplecza kuchennego i łazienek oraz system monitoringu mają być dostarczone i zamontowane w najbliższych tygodniach.
Nowa biblioteka w Hucie Dąbrowie powinna być otwarta przed końcem 2020 roku.