Aktualności

19.12.2019

Budowa Biblioteki Gminnej w Głuchołazach zakończona [relacja i zdjęcia]

W Głuchołazach otwarto nową siedzibę Biblioteki Gminnej. Całość przedsięwzięcia – największego w historii biblioteki – dofinansowano na kwotę  2 000 000 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

Gości przywitał Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury im. Kawalerów Uśmiechu, w ramach którego działa biblioteka.

Następnie pisarz Jakub Ćwiek odczytał esej na temat roli bibliotek we współczesnym świecie i o tym, co daje nam książka.

„Internet może nam dać wszystkie odpowiedzi świata, ale to w bibliotece uczymy się pytać. (…) Gdyby w bibliotekach chodziło o książki, o sklejone kartki, szkoda by było czasu. Biblioteki to domy opowieści” – powiedział Ćwiek.

Po nim o historii biblioteki opowiedziała dyrektor biblioteki Alicja Płowaś-Stadnik.

„Przez 31 lat patrzyłem z boku na pracę biblioteki w Głuchołazach – powiedział Jan Ćwiek. – Patrzyłem, jak przenosiła się z budynku do budynku. To zawsze była biblioteka, bo bibliotekę przede wszystkim stanowią ludzie i opowiadania, które są w książkach. Ale żeby one zaistniały, pracownicy biblioteki musieli włożyć wiele trudu i zaangażowania, aby zaszczepić miłość do książki”.

Dyrektor Centrum Kultury podziękował także Ministerstwu Kultury, Instytutowi Książki i Urzędowi Miasta, który wsparł budowę.

Uroczystość uświetnił koncert skrzypcowy. Zbiegła się ona z jubileuszem siedemdziesięciolecia biblioteki w Głucołazach.

Z ramienia Instytutu Książki na otwarciu gościli redaktor instytutowej strony Krzysztof Cieślik i pracujący przy dedykowanym bibliotekom programie MAK+ Daniel Bednarz.