Aktualności

18.01.2022

Bologna Book Plus wybierze najpiękniejszą okładkę książki dla dorosłych

Bologna Book Plus to nowe branżowe targi, odbywające się równolegle do Bologna Children’s Book Fair – Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej we włoskiej Bolonii. Zostały pomyślane jako ich uzupełnienie, poświęcone książkom dla odbiorcy dorosłego. Impreza została zainaugurowana wirtualnie w roku 2021,  a tym roku odbędzie się po raz pierwszy stacjonarnie (między 21 a 24 marca).

Jej organizatorzy ogłosili właśnie nową międzynarodową nagrodę Jackets off! na najpiękniejszą okładkę książki dla dorosłych. Nominowane projekty zostaną zaprezentowane na wystawie w Bolonii oraz na stronie internetowej organizatorów, a zwycięzcę poznamy podczas marcowych targów.

Instytut Książki zaprasza polskich wydawców do nadsyłania zgłoszeń – poniżej najważniejsze zasady:

  • W konkursie mogą brać udział okładki książek wydanych w Polsce między styczniem 2020 a grudniem 2021;
  • Powinny one być skierowane do odbiorcy dorosłego;
  • Pod uwagę będzie brana literatura piękna i faktu, zarówno polskich autorów, jak i książki przetłumaczone na polski z obcych języków (pod warunkiem, że zaprojektowano nową okładkę do polskiego wydania);
  • Okładkę zgłasza wydawca, przesyłając w terminie do 8 lutego br. na adres a.urbanowska@instytutksiazki.pl:

1. plik w formacie *.pdf dobrej jakości – powinna to być rozkładówka zawierająca pierwszą i czwartą stronę (przód i tył) okładki oraz grzbiet, a także skrzydełka, jeśli książka je posiada;

2. krótki komentarz przedstawiający koncepcję projektu bądź stojącą za nim ideę, o objętości do 150 słów.

Instytut Książki i jury Bologna Book Plus mogą zwrócić się do wydawcy o nadesłanie fizycznych egzemplarzy książki.

W pierwszym etapie IK wyłoni spośród nadesłanych projektów trzy, które trafią na długą listę 18 projektów z różnych krajów i zostaną zaprezentowane w Bolonii. W drugim etapie międzynarodowe branżowe jury w Bolonii wybierze krótką listę 6 najlepszych okładek, a w końcu wytypuje zwycięzcę, który zostanie ogłoszony podczas targów.