Aktualności

fot. YouTube / Teatr Muzyczny Kapitol
23.01.2023

Bogusław Kierc odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Z okazji 80. urodzin aktora, reżysera, krytyka i eseisty Bogusława Kierca wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uhonorował jubilata Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Skierował też do artysty specjalny list.

„Pańska wszechstronna osobowość artystyczna emanuje wyjątkową barwą w pejzażu polskiego teatru. Liczne jej odcienie odnajdujemy także w oryginalnej twórczości lirycznej oraz w mistrzowskiej eseistyce, traktującej o poezji i malarstwie” – napisał Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do jubilata. W uznaniu wybitnych dokonań minister uhonorował Bogusława Kierca Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis".

Bogusław Kierc to reżyser, aktor, pedagog, poeta, krytyk literacki i eseista, który urodził się 22 stycznia 1943 roku w Bielsku-Białej. Przez wiele lat wykładał na Wydziale Aktorskim i Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu.

W 1994 roku za całokształt twórczości dramaturgicznej oraz reżyserskiej otrzymał Nagrodę Asistej im. Jana Dormana. Został także uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jako poeta wydał kilkadziesiąt tomów poetyckich i kilka zbiorów prozy poetyckiej. W ostatnich latach dwukrotnie był finalistą Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz za tom „jatentamten” (2018) oraz za tom „Notesprospera” (2019). W 2022 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się zbiór „Tyle na chwilę. Wiersze z lat 1967-2020”, będący obszernym wyborem poezji Kierca, którą ten tworzył przez ostatnie pół wieku.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna