Aktualności

19.04.2023

Blisko 120 wystawców zapowiedziało udział XXVIII Targach Wydawców Katolickich

Podczas wydarzenia, które odbędzie się 20-23 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, zaprezentowanych zostanie ponad 15 tys. publikacji. Obok wydawców polskich na targach pojawią się także wydawcy z Ukrainy i Białorusi.

Swoją tematyką targi nawiązują do hasła roku duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce, które w tym roku brzmi „Wierzę w Kościół Chrystusowy” – poinformował we wtorek w czasie konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie dyrektor targów i prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, ks. salezjanin Roman Szpakowski.

Szpakowski powiedział także, że w tym roku dorobek wydawniczy zaprezentuje blisko 120 wystawców z Polski, Ukrainy i z Białorusi. Zaprezentują oni ofertę składającą się z niemal 15 tys. tytułów, a także bogatą ofertę publikacji elektronicznych i książek audio oraz produkcji fabularnych i dokumentalnych.

„Targi to ważna cześć naszej aktywności społecznej i publicznej” – powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, prof. dr hab. Wojciech Fałkowski.

„Uważamy, że baza kulturowa, z której wyrastamy opiera się w dużej mierze na słowie pisanym, na książce jako nośniku wiedzy i pewnego przekazu” – dodał prof. Falkowski.

Barbara Jelonek z TVP poinformowała, że w ramach tegorocznego programu filmowego targów znajdą się dwa długometrażowe filmy fabularne. W piątek o godz. 16:00 zostanie wyemitowany film „Święty” o zniszczeniu sarkofagu św. Wojciecha w Gnieźnie, a w niedzielę o godz. 14:00 film „Prorok”. W sobotę 23 kwietnia program filmowy będzie w całości poświęcony jubileuszowi 30-lecia istnienia TVP Polonia – znajdą się w nim reportaże z różnych zakątków świata, m.in z Peru, Estonii czy ze Stanów Zjednoczonych.

Piątek będzie poświęcony trzem znaczącym postaciom Kościoła katolickiego w Polsce – papieżowi Janowi Pawłowi II, kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i ks. Jerzemu Popiełuszce.

W dyskusji panelowej „Odkryj testament duchowy Benedykta XVI”, w sobotę w godz. 14:00-15:00 w sali wielkiej Zamku Królewskiego wezmą udział kard. Gerhard Müller, ks. prof. Robert Skrzypczak i ks. Tomasz Jaklewicz.

Tego samego dnia, w sali koncertowej o godz. 15:30 rozpocznie się debata „Kto boi się Jana Pawła II? Aktualność dziedzictwa”. W dyskusji wezmą udział: bp Rafał Markowski, prof. Jan Grosfeld (UKSW), Grzegorz Polak (Muzeum Jana Pawła i Prymasa Wyszyńskiego), Marcin Przeciszewski (KAI) i Michał Senk (Centrum Myśli Jana Pawła II).

W niedzielę w namiocie przed Arkadami Kubickiego o godz. 12:00 rozpocznie się panel „Kościół, który się opiekuje. O pomocy ofiarom przemocy seksualnej”. Wezmą w nim udział dziennikarz i filozof Tomasz Terlikowski, jezuita Jacek Prusak i dominikanin Maciej Biskup zaangażowany w dialog ekumeniczny i dialog z judaizmem.

W programie targów będą spotkania z autorami publikacji. Chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili m.in.: ks. prof. Witold Kawecki, ks. prof. Robert Skrzypczak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Jan Żaryn, Grzegorz Górny, Joanna Bątkiewicz-Brożek, Małgorzata Terlikowska, Lidia Miś-Nowak, s. Anna Maria Pudełko, ks. Jerzy Jastrzębski, ks. Piotr Glas, ks. Arkadiusz Paśnik.

Targom będą towarzyszyły dwie wystawy. „Domena sacrum” (przestrzeń nad schodami ruchomymi) ukazuje historię i tradycję chrześcijaństwa przez pryzmat interpretacji malarskiej, na przykładzie wizerunku Maryi. „Pacem in Terris. Wielka Karta Pokoju”, przygotowana przez Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego i Civitas Christiana Lublin, upamiętnia rocznicę 60-lecia wydania encykliki „Pacem in terris” papieża Jana XXIII.

Z targami nierozerwalnie związana jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Wyniki tegorocznego konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystości oficjalnego otwarcia targów, która odbędzie się w czwartek 20 kwietnia o godz. 12:00 na Zamku Królewskim. Wręczenie nagród Feniks 2023 odbędzie się w czasie sobotniej gali i koncertu w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Wydarzenie zwieńczy koncert Agnieszki Fiuk z zespołem wokalno-instrumentalnym Eufonia pod batutą Łukasza Wilczury, która zaprezentuje „Pieśń nad Pieśniami”.

W niedzielę, o godz. 12:30 w katedrze odbędzie się msza w intencji wydawców i mediów. Będzie jej przewodniczył emerytowany prefekt kongregacji nauki wiary kard. Gerhard Müller.

XXVIII Targi Wydawców Katolickich będą otwarte dla czytelników od czwartku do soboty w godzinach 10:00-18:30, a w niedzielę w godzinach 10:00-17:30.

Wydarzenie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

źródło: Magdalena Gronek, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna