Aktualności

07.04.2022

Big Book Festival świętuje dziesiąte urodziny

Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania już od dekady rewolucjonizuje czytelnictwo w Polsce. W tym roku słynąca z eksperymentów impreza odbędzie się po raz dziesiąty, a po raz pierwszy zawita na warszawską Pragę. Od 24 do 26 czerwca 2022 r. pod hasłem „Do widzenia, do jutra!” przy Otwockiej 14, w dawnym kompleksie fabryk na legendarnych Szmulkach, zorganizowanych zostanie blisko 50 wydarzeń.

– Za nami dziesięć lat Big Book Festival, czas intensywnych zmian, szalonych pomysłów na odkrywanie literatury, dekada eksperymentów. A przede wszystkim czas emocjonujących spotkań z ludźmi i wspólnego życia czytaniem – mówi Anna Król, dyrektorka festiwalu, wyjaśniając, jaka atmosfera będzie towarzyszyć edycji pod hasłem „Do widzenia, do jutra!”. Chcemy podsumować wszystko, co się nam razem udało. Czytanie jest dziś wśród najbardziej ekscytujących sektorów kultury, powiązaliśmy je ze sztukami wizualnymi, muzyką i teatrem. Książki są w centrum twórczych rozmów, budzą wzruszenia, a pisarze pomagają rozumieć świat. To jest wspólne osiągnięcie twórców literatury, jej promotorów i odbiorców. Big Book Festival od dekady jest nakręcaczem nowatorskich przemian – to żywy fenomen, który powstaje spontanicznie i dzięki energii społecznej.  W tym roku chcemy świętować to, co dokonane, ale jeszcze bardziej chcemy pobiec naprzód. Literatura co dzień przynosi zachwyty, a my otwieramy się na nieznane i już czekamy na nowe jutro – dodaje Anna Król, prezeska Fundacji „Kultura nie boli”.

Cały festiwal, złożony z 50 wydarzeń scenicznych, dyskusji, warsztatów i happeningów odbędzie się na otoczonej legendą Szmulowiźnie, czyli w dawnej dzielnicy robotniczej, która rozkwitała w XIX w. Kompleks budynków fabrycznych przy Otwockiej 14 na trzy czerwcowe dni zmieni się w literacki pępek świata. Spotkania, spektakle i koncerty odbędą się w halach i przestrzeniach, które do II wojny światowej służyły jako ważne centrum wyrobów gumowych (w tym uszczelek, wyżymaczek, butów sportowych i kaloszy), a przez cały okres PRL mieściły zakłady garmażeryjne, słynące z produkcji luksusowych kiełbas. Niszczejące od lat 90. XX w. budynki w nowym stuleciu zostały przekształcone w centrum artystyczne Fabryka Trzciny, a dziś działa tam kompleks Mała Warszawa.

– Byliśmy już z festiwalem na dworcach, w wytwórni serów, nieczynnej szkole i zabytkowym hotelu. Po raz pierwszy wędrujemy na Pragę Północ, do fascynującej dzielnicy przesyconej robotniczą historią, legendarnym sznytem i kodeksem honorowym. Szmulki to korzeń zmieniającej się Pragi. Każdy, kto chce czytać Warszawę ze zrozumieniem, powinien znać te rewiry – mówi Paulina Wilk, współtwórczyni festiwalu. Warszawa nie przestaje nas inspirować, to miasto jest wielowarstwową opowieścią, a zrewitalizowane fabryki tworzą idealny kontekst dla festiwalu, który czerpie z miejskich wibracji i nie lubi powtórek.


Z okazji dziesiątych urodzin Big Book Festival szykuje dla czytelników Duży Bal Literacki, czyli wielką imprezę przebierańców pod hasłem „Jaką książką jesteś?”. Wszyscy uczestnicy mogą się przebrać za tytuł książki, jej temat lub głównego bohatera. Wstęp będzie wolny, a przebranie – obowiązkowe. Organizatorzy zapowiadają barwną i spektakularną celebrację literatury.
Po dwóch edycjach festiwalu realizowanego w warunkach pandemii, w tym roku festiwal stawia na bliskość czytelników, autorów i artystów. Choć Big Book Festival był liderem transmisji (od 2020 r. całość programu można było śledzić na żywo on-line), w tym roku organizatorzy ogłaszają powrót do osobistych spotkań i zapraszają do obecności na miejscu. Wydarzenia nie będą transmitowane, wstęp jest wolny. Warto się pojawić osobiście tym bardziej, że po przerwie Big Book Festival znów odwiedzą pisarze ze świata.

Aktualne informacje na: bigbookfestival.pl oraz facebook.com/bigbookfestival

Program 10. edycji festiwalu zostanie ogłoszony w maju.