Aktualności

26.03.2020

Bielski teatr Banialuka dla maturzystów: Bruno Schulz on-line

- Bielski teatr Banialuka podczas epidemii pomoże maturzystom. Od środyaktorzy będą czytali opowiadania Brunona Schulza, a naukowcy z Akademii Techniczno-Humanistycznej przeprowadzą uczniów przez meandry jego twórczości. Wszystko będzie transmitowane w Internecie - podał teatr.

Banialuka poinformowała, że program prezentowany będzie codziennie do 9 kwietnia o godz. 19.00 na jej stronie facebookowej. Zainteresowani mogą programu szukać pod adresem:

https://www.facebook.com/Teatr.Lalek.Banialuka lub https://www.facebook.com/events/495713484429355.

Teatr podał, że aktorzy przeczytają dla uczniów wszystkie opowiadania ze zbioru „Sklepy cynamonowe”oraz dwa opowiadania ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”. Wstępu do cyklu dokona w środę dr hab. Marek Bernacki, literaturoznawca, dziekan wydziału humanistyczno-społecznego bielskiej Akademii.

„Działalność teatru została zredukowana do niezbędnego minimum, ale możemy i chcemy coś robić. Przechodzimy do sieci. We współpracy z ATH w Bielsku-Białej postanowiliśmy rozpocząć cykl działań edukacyjnych pod nazwą »Banialuka. Lektury do matury«. Chcemy wam zaproponować uczniowie, maturzyści, codzienne czytanie lektur” - powiedział dyrektor teatru Jacek Popławski.

Na kryształowych ekranach pojawią się kolejno: Włodzimierz Pohl, Katarzyna Pohl, Lucyna Sypniewska,Ziemowit Ptaszkowski, Dagmara Włoszek-Rabska, Barbara Rau, Dominika Kaczmarek, Konrad Ignatowski, Maria Byrska, Władysław Aniszewski, Magdalena Obidowska, Radosław Sadowski, Piotr Tomaszewski,Małgorzata Bulska, Adam Milewski, Tomasz Sylwestrzak i Ryszard Sypniewski oraz Jacek Popławski.

„Śledźcie nasze serwisy społecznościowe, stronę internetową. Codziennie będzie coś nowego. Mamynadzieję, że wkrótce znów spotkamy się na widowni i na scenie” - dodał dyrektor Popławski.Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce.

Akademia Techniczno-Humanistyczna powstała w 2001 r. na bazie istniejącej wcześniej filii Politechniki Łódzkiej. Jest największą publiczną uczelnią w rejonie Bielska-Białej.

[źródło: PAP]