Aktualności

źródło: kolniak24.eu
10.07.2018

Biblioteka w Kolnie z niemal dwoma milionami dotacji

Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie i dom kultury przy ulicy Konopnickiej zostaną rozbudowane o dodatkowe skrzydło w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

W kwietniu, po decyzji burmistrza o przekazaniu placówce nieruchomości przy ul. Marii Konopnickiej, dyrekcja Biblioteki złożyła wniosek na budowę biblioteki do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

– W tym tygodniu otrzymaliśmy informację, iż został on rozpatrzony pozytywnie i otrzymał ostateczną akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kwotę 1 981 580 zł – mówi dyrektor biblioteki Jolanta Siwik. – Nowy obiekt  zapewni bibliotece warunki na stworzenie lokalu dostosowanego do funkcji, jakie powinna spełniać współczesna biblioteka publiczna.

W budynku znajdzie się miejsce na magazyny, organizowanie wystaw i kącik do lektury przy kawie. Ma także powstać specjalne miejsce do zabawy i edukacji dla najmłodszych.

– W Czytelni przewidujemy stanowiska komputerowe dla użytkowników, miejsce do cichej pracy i salę konferencyjną – dodaje dyrektor instytucji. – Wypożyczalnię dla Dorosłych i Oddział dla Dzieci zamierzamy wyposażyć w niższe regały, które będą bardziej funkcjonalne dla czytelników.

Budynek będzie miał windę i będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na zewnętrznych tarasach znajdą się szachownice i „zielona czytelnia”/

Realizacja zadania rozpocznie się w styczniu przyszłego roku, a jej koniec przewidziano na wrzesień 2020 roku.

Koszty zadania wyniosą ogółem 2 658 940 zł.