Aktualności

fot. Daniel Bednarz
20.11.2019

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin w nowej odsłonie [relacja i zdjęcia]

W Jarocinie zakończyła się przebudowa kamienicy na rynku na potrzeby filii nr 1 i remont Biblioteki Głównej. Wyremontowano także filię w Golinie i wyposażono filię w Mieszkowie. Całość przedsięwzięcia – największego w historii biblioteki – dofinansowano na kwotę 1 500 000 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

Uroczystość zainaugurowało odsłonięcie neonu Kamienicy Kultury. Pierwsi weszli do kamienicy jej dawni mieszkańcy. Gości przywitała wicedyrektor BPMiG Jarocin Justyna Daniel-Korzyniewska. Po niej głos zabrał burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

„Ta kamienica pokazuje, dokąd zmierzamy i co chcemy osiągnąć za 10-15 lat. W Jarocinie jest mnóstwo fajnych miejsc, ale brakowało miejsca spotkań kulturalnych. Wpisuje się to w moją ideę, by dać mieszkańcom coś, czego tu brakuje” – stwierdził burmistrz Jarocina, dziękując za wsparcie dyrektorowi Instytutu Książki Dariuszowi Jaworskiemu.

„Mieszkańcy Jarocina czekają na wiele rzeczy. Zawsze pomoc zewnętrzna ułatwia podjęcie decyzji, na co wydać pieniądze. To trudne decyzje. Kultura bardzo często spada na dalszy plan. Cieszę się, że u nas stanęła na pierwszym miejscu” – dodał.

Następnie głos zabrał Dariusz Jaworski, podkreślając wkład samorządu lokalnego – w tym burmistrza Adama Pawlickiego i wiceburmistrza Roberta Kaźmierczaka – w inwestycję i jarocińską kulturę.

„Gratuluję państwu i życzę, by to, co płynie z książek, z kultury promieniowało na was” – powiedział dyrektor Jaworski.

Dyrektor BPMiG Agnieszka Borkiewicz rozpoczęła od podziękowania burmistrzowi, który wsparł inwestycję kwotą 2 500 000 złotych.

„Nie było takiej inwestycji w historii biblioteki i pewnie długo nie będzie. Bardzo dziękujemy, że ma pan dobre serce dla nas, dla kultury i dla biblioteki” – powiedziała.

Następnie dyrektor Borkiewicz podziękowała dyrektorowi Dariuszowi Jaworskiemu i Instytutowi Książki.

Z ramienia Instytutu Książki na otwarciu gościli prócz dyrektora Dariusza Jaworskiego rzecznik prasowy Łukasz Jarocki, redaktor instytutowej strony Krzysztof Cieślik i pracujący przy dedykowanym bibliotekom programie MAK+ Daniel Bednarz.

***

Zapraszamy także do obejrzenia materiału z przeprowadzki biblioteki do Kamienicy Kultury metodą podaj cegłę: