Aktualności

09.04.2009

Biblioteka+ to szerokopasmowy Internet we wszystkich gminnych bibliotekach

W środę 8 kwietnia 2009 roku odbyła się konferencja prasowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, na której ogłosił on powołanie Narodowego Instytut Audiowizualnego oraz przedstawił program Biblioteka+. O programie realizowanym przez Instytut Książki opowiadał dyrektor Instytutu Grzegorz Gauden.

Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem wsparcia bibliotek gminnych, ogłoszonym w czerwcu ubiegłego roku. Za jego przygotowanie i wdrożenie odpowiedzialny jest Instytut Książki.

Program ma na celu poprawę stanu bibliotek w Polsce. Beneficjentami programu będę biblioteki gminne, ze szczególnym uwzględnieniem gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Głównym celem programu jest przekształcenie bibliotek w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury i informacji. 

W ramach programu Biblioteka+ planowane jest także stworzenie jednolitego ogólnopolskiego systemu komputerowego o nazwie MAK+, umożliwiającego zarządzanie zbiorami bibliotecznymi. System MAK+ ma pozwolić na przeszukiwanie zasobów wszystkich księgozbiorów bibliotek gminnych w Polsce oraz na dokonywanie wszelkich operacji związanych z katalogowaniem, zamawianiem, wypożyczaniem czy też zwrotem książek lub innych materiałów. Wdrożenie systemu rozpocznie się w styczniu 2010 roku.

Kolejny obszar działań programu Biblioteka+ to szkolenie bibliotekarzy. Szkolenia będą odbywały się w ramach programu grantowego, w którym uczestniczyć będą wojewódzkie biblioteki publiczne. Program grantowy będzie miał charakter konkursu wniosków powtarzanego co roku przez trzy lata. Pierwsze nabory do programu zaplanowano w terminach: 30 września i 30 listopada 2009 r.

Program Biblioteka+ zakłada także wsparcie infrastruktury architektonicznej bibliotek gminnych, które także odbywać się będzie poprzez system grantowy. Uprawnione do składania wniosków będą gminy wiejskie, wiejsko-miejskie i miejskie (miasta do 15 tys. mieszkańców). Nabór do programu odbędzie się w ciągu trzech kolejnych lat począwszy od 2009 roku. Termin składania wniosków co roku będzie upływał jesienią.

Biblioteka spełniająca kryteria nowoczesnej gminnej biblioteki publicznej będzie mogła otrzymać Certyfikat Biblioteki+, który będzie przyznawany przez zespół certyfikacyjny, powoływany przez ministra kultury. Certyfikat obowiązywał będzie przez 5 lat i będzie odnawialny. O otrzymanie certyfikatu w imieniu bibliotek gminnych będą mogły się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego. Obecnie trwają prace zespołu opracowującego kryteria przyznawania certyfikatu. Zespołem kieruje dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Ewa Kobierska-Maciuszko. Prace potrwają do czerwca. 

Grzegorz Gauden podkreślił również znaczenie dostępu do szerokopasmowego internetu dla lokalnych bibliotek. Program Biblioteka + zakłada m.in. zapewnienie dostępu do internetu szerokopasmowego dla gminnych bibliotek. "Na podstawie praktyki innych krajów europejskich należy przyjąć, że taka biblioteka powinna dysponować szerokopasmowym łączem internetowym o przepustowości minimum 2 na 1 Mb/s" powiedział dyrektor Gauden. 

W tym kontekście jedną z ważniejszych informacji przekazanych na konferencji była zapowiedź zmiany rozporządzenia w sprawie wymagań dotyczących świadczenia usługi szerokopasmowego dostępu do internetu dla jednostek uprawnionych, a więc między innymi dla bibliotek publicznych. Rozporządzenie w zmienionej formie pozwoli na podwyższenie przepływności  szerokopasmowego internetu dla bibliotek (2/1 Mb/s), do którego dostęp jest refundowany z budżetu państwa. Zmiana rozporządzenia nastąpi w kwietniu i jest możliwa dzięki współpracy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Infrastruktury i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na konferencji była również obecna przedstawicielka Telekomunikacji Polskiej S.A., szef PTK Centertel Grażyna Piotrowska-Oliwa. Zapowiedziała ona gotowość Telekomunikacji Polskiej do zapewnienia wszystkim bibliotekom gminnym i ich filiom nieposiadającym internetu dostęp do sieci internetowej w technologii CDMA. 

Ponadto w konferencji udział wzięli: dyrektor Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego Nikodem Bończa-Tomaszewski oraz prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Jerzy Koźmiński. 

(PAP, Instytut Książki)