Aktualności

Mapa nowych czytelń Biblioteki Narodowej
25.02.2022

Biblioteka Narodowa udostępniła użytkownikom nowe, przebudowane czytelnie

Biblioteka Narodowa w czwartek otworzyła nowe, przebudowane i zmodernizowane czytelnie - poinformowano na stronie BN. Jak wyjaśniono, czytelnie są teraz trzykrotnie większe, a w nich jest czterokrotnie więcej książek z wolnym dostępem dla czytelników niż było przed przebudową.

„W nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeniach BN udostępnia 10 mln woluminów ze swoich magazynów oraz 3 mln 600 tys. obiektów cyfrowych z polona.pl” – czytamy w informacji.

Podkreślono, że w czytelniach „jest czterokrotnie więcej książek z wolnym dostępem dla czytelników niż było przed przebudową”.

W Czytelni Prasy można przeglądać najnowsze numery gazet i czasopism, korzystać z Internetu oraz cyfrowych zasobów BN. „To miejsce otwarte dla każdego, nie jest wymagana karta czytelnika. Z Czytelni Dolnej pod świetlikiem, do której prowadzą spiralne schody z windą wewnątrz, mogą korzystać osoby ceniące bardziej intensywne światło słoneczne. Czytelnia Nowości będzie oferowała egzemplarze ostatnich publikacji. W Czytelni Encyklopedii i Słowników, można skorzystać z dawnych encyklopedii i słowników” – napisano na stronie BN.

Wyjaśniono, że największą z czytelń jest, „umożliwiająca również wolny dostęp do półek, Czytelnia Górna oferująca głównie publikacje z zakresu historii i literatury pięknej”. „Z Czytelni Górnej można przejść się do Czytelni Załuskich, nazwanej na cześć założycieli BN sprzed 275 lat, z największą w Polsce kolekcją zbiorów bibliologicznych” – zaznaczono.

Rękopisy, starodruki, druki ulotne i cymelia wraz z dawnymi katalogami bibliotek z całego świata są udostępniane w jedynej czytelni zamkniętej - Czytelni Zasobu Wieczystego.

Jak wyjaśniono, „dla użytkowników do dyspozycji są również Czytelnia Kartograficzna, Czytelnia Muzyczna oraz Czytelnia Nagrań Dźwiękowych i Audiowizualnych”. „Zaprojektowano przestrzeń bez barier architektonicznych, aby każdy mógł z niej swobodnie korzystać, bez względu na stopień niepełnosprawności” - podkreślono w informacji.

Projekt przebudowy i modernizacji czytelni BN był współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–20 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.

Jego całkowity koszt wyniósł ponad 41 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków UE – ponad 22 mln zł. Wkład krajowy zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna