Aktualności

19.07.2021

„Biblioteka dla każdego” w Łodzi

W lipcu rozpoczyna się projekt „Biblioteka dla każdego”, którego celem jest pomoc obcokrajowcom mieszkającym w Łodzi. W filii nr 32 Biblioteki Miejskiej przy ul. Gdańskiej 8 obcokrajowcy będą mogli uczyć się języka polskiego, a także uzyskać pomoc prawną.

Do biblioteki zgłosiła się już pierwsza grupa, w skład której wchodzą przede wszystkim Białorusini. Organizatorzy akcji zapewnią im materiały do nauki. W projekcie obcokrajowcom oferowane są również różne możliwości spędzenia wolnego czasu, m. in. spacer z obcojęzycznym przewodnikiem po Łodzi.

Projekt „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie” realizują: Biblioteka Miejska w Łodzi, która jest liderem projektu, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Bergen Offentlige Bibliotek – druga co do wielkości biblioteka w Norwegii.

Całkowita wartość projektu to 323 228,93 euro, z czego kwota 274 744,59 euro pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a pozostała część z budżetu państwa.

Projekt „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie” jest realizowany od września 2020 roku do września 2022 roku.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]