Aktualności

źródło: www.facebook.com/MuzeumWitoldaGombrowicza
04.11.2021

Berlińska wystawa poświęcona Witoldowi Gombrowiczowi od niedzieli

Otwarcie wystawy plenerowej poświęconej Witoldowi Gombrowiczowi odbędzie się w niedzielę w Berlinie. Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Ekspozycja ustawiona zostanie przed Hansa-Bibliothek w Berlinie – poinformował w środę Robert Utkowski z muzeum we Wsoli. Wystawa składa się z cytatów z dzieł Gombrowicza i zdjęć dokumentujących najważniejsze etapy życia pisarza.

„Aby oddać międzynarodowe znaczenie twórczości autora +Dziennika+, wystawa opowiada o nim w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i francuskim” – przekazał Utkowski.

Wernisażowi będzie towarzyszyć impreza „Ja, ja, ja… i Berlin” z udziałem znanego niemieckiego aktora Hannsa Zischlera, który będzie czytał fragmenty notatek berlińskich Gombrowicza. O pobycie pisarza w Berlinie opowie natomiast Olaf Kühl, slawista, tłumacz i pisarz.

Witold Gombrowicz przebywał w Berlinie przez rok (maj 1963 – maj 1964) w ramach stypendium Fundacji Forda. „Berlin stał się cezurą rozdzielającą dwudziestoczteroletni pobyt pisarza w Argentynie i ostatni okres w jego życiu, Francję. Choć był to tylko epizod w życiu autora +Ferdydurke+, jego ślady w stolicy Niemiec widoczne są do dziś” – zauważył Utkowski.

Dodał, że relacje Gombrowicza z Berlinem sięgają głębiej niż to widać na pierwszy rzut oka. W „Dzienniku” Gombrowicz pisze bowiem: „Berlin stał się moją wewnętrzną przygodą” i „To miasto jest pod pewnymi względami tak do mnie podobne, że sam już nie wiem, gdzie ja się kończę, gdzie ono się zaczyna”.

Wystawę w Berlinie organizuje Instytut Pileckiego oddział w Berlinie, przy wsparciu m.in. Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i Hansa-Bibliothek w Berlinie.

Ekspozycja jest kolejnym elementem trwającego od maja cyklu „Gombrowicz w Berlinie”. Wcześniej na ścianie budynku, w którym pisarz przez pewien czas mieszkał podczas rocznego stypendium Fundacji Forda odsłonięta została tablica pamiątkowa.

Berlińskie wydarzenia wspiera także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Link do niedzielnego wydarzenia ze streamingiem : https://fb.me/e/2CD9fzpTk

Witold Gombrowicz przyjechał do Berlina Zachodniego w 1963 r. na roczne stypendium Fundacji Forda. Był to jego pierwszy pobyt w Europie po wieloletniej emigracji w Argentynie, dokąd przypłynął dziewiczym rejsem transatlantyka „Chrobry” w 1939 r. i gdzie zastał go wybuch II wojny światowej. Po pobycie w Niemczech pisarz przeniósł się do Francji, gdzie osiadł na stałe w Vence koło Nicei. Tam zmarł w 1969 r.

źródło: PAP, Ilona Pecka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna