Aktualności

02.04.2020

Baek Heena laureatką ALMA 2020

Baek Heena, jedna z najbardziej znanych ilustratorek z Korei, otrzymała nagrodę Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA).

Heena opublikowała trzynaście książek ilustrowanych, które są bardzo popularne w Azji, a niektóre zostały przetłumaczone. W Polsce w 2018 roku nakładem wydawnictwa Kwiaty Orientu ukazała się jej książka „Księżycowy sorbet” (przekł. Edyta Matejko-Paszkowska).

Baek Heena urodziła się w 1971 roku w Seulu, gdzie ma teraz swoje studio w dzielnicy Ichon-dong. Studiowała inżynierię edukacyjną na Uniwersytecie Ewha Womans w Seulu oraz animację w California Institute of the Arts w Stanach Zjednoczonych. Po pracy w reklamie i multimediach dla dzieci zaczęła tworzyć własne książki ilustrowane. Zdobyła wiele nagród za swoją pracę zarówno w Korei Południowej, jak i na arenie międzynarodowej.

Nagroda, w wysokości pięciu milionów koron, przyznawana jest od 2003 roku przez Szwedzką Narodową Radę Kultury autorom i ilustratorom, których praca literacka dla dzieci i młodzieży reprezentuje najwyższe wartości artystyczne i ducha humanistycznego, bliskiego Astrid Lindgren. Laur należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień dla autorów książek dla dzieci na świecie.

Na tegorocznej liście nominowanych znaleźli się też kandydaci z Polski: Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom, Iwona Chmielewska, Paweł Pawlak, Małgorzata Karolina Piekarska, Marcin Szczygielski i Józef Wilkoń.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]