Aktualności

09.04.2021

Badanie czytelników w sieci

Trwa czwarta edycja ankiety przygotowanej przez serwis lubimyczytać.pl we współpracy z Polską Izbą Książki. W latach 2016-2021 w badaniu wzięło udział przeszło 30 tys. czytelników. Uzyskane wyniki pozwolą odpowiedzieć na pytania: jak pandemia wpływa na nasze wybory czytelnicze? Czy kupujemy więcej, czy mniej książek? A może częściej sięgamy po ebooki lub audiobooki?

Poprzednie edycje badania pokazały jak dynamicznie zmienia się rynek czytelniczy. Jak czytają Polacy? Co wpływa na wybór książek? W roku 2016 czytelnicy potwierdzili znaną prawdę, że miłość do książek wynosi się z domu. Przy wyborze lektur głównie kierujemy się własnymi zainteresowaniami. Chętnie rozmawiamy o przeczytanych książkach ze znajomymi, rzadziej z nauczycielami, księgarzami czy osobami, które zajmują się profesjonalnie literaturą.

Z ankiet z 2017 roku wynika m.in., że czytaliśmy więcej książek papierowych niż w 2016 roku i słuchaliśmy nieznacznie więcej audiobooków, za to mniej chętnie sięgaliśmy po e-booki. Wówczas też czytelnicy deklarowali, że z reguły czytają 2-3 książki jednocześnie.

W 2018 wydawaliśmy na książki średnio 300-500 zł rocznie. A jakie odpowiedzi przyniosą tegoroczne pytania?

W tegorocznej ankiecie skupiliśmy się na zachodzących zmianach w zachowaniach czytelników podczas pandemii – komentuje Izabela Sadowska – prezes zarządu lubimyczytać.pl.    Wiemy, że książkowa branża odczuła skutki szalejącego wirusa. Ponad milionowy wzrost zadłużenia księgarń, 240 zamkniętych placówek, odwołane spotkania autorskie i targi, a z drugiej strony dwucyfrowy wzrost sprzedaży książek. Teraz ciekawi nas, jakie zmiany zaszły w postawach czytelników – dodaje.

Badanie powstaje we współpracy z Polską Izbą Książki, a nad jego przebiegiem czuwa socjolog, dr Paweł Kuczyński.

Ankieta jest w pełni anonimowa i dostępna do 22 kwietnia. Jej wypełnienie jest intuicyjne i zajmuje maksymalnie 10 minut. Zachęcamy gorąco do podzielenia się opiniami na temat książek oraz czytelnictwa. Wyniki zostaną ogłoszone podczas tegorocznej, majowej edycji BookTargu czyli wirtualnych targów książki, które odbędą się w dniach 6-12 maja.

Ankietę można znaleźć pod tym adresem.

[źródło: wirtualnywydawca.pl]