Aktualności

22.07.2021

„B jak Brzechwa” – wystawa cyfrowa z okazji 55. rocznicy śmierci poety

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do obejrzenia wystawy online: „B jak Brzechwa. Wystawa cyfrowa z okazji 55. rocznicy śmierci poety”.

Wystawa przygotowana przez Dział Zbiorów Specjalnych jest dostępna pod linkiem: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2021-b-jak-brzechwa/

Wiadomość o śmierci Jana Brzechwy w 1966 roku została przyjęta ze smutkiem przez czytelników. Pisarz był wówczas jednym z najbardziej rozpoznawalnych literatów w Polsce, choć nie każdy znał jego pierwsze imię i nazwisko – Jan Wiktor Lesman.

Czytelnicy bywają równie zaskoczeni, gdy mają okazję zapoznać się z różnorodnością twórczości Jana Brzechwy – a zdecydowanie warto to zrobić. W dorobku tym obok dobrze znanej twórczości dla dzieci znaleźć można także poezję liryczną i polityczną, teksty kabaretowe, felietony, przekłady z języka rosyjskiego, a nawet artykuły z dziedziny prawa autorskiego, w którym Jan Brzechwa specjalizował się jako adwokat.

Z okazji 55. rocznicy śmierci Jana Brzechwy zachęcamy do uczczenia jego pamięci poprzez wspominanie jego twórczości. Zastosowany układ alfabetyczny nie jest przypadkowy: wszak przyjaźń czytelnika z literaturą zaczyna się bardzo często od Brzechwy jednocześnie z nauką alfabetu.

[źródło: sbp.pl]