Aktualności

05.12.2022

Audycja o Wilnie Józefa Mackiewicza dziś w radiowej Dwójce

5 grudnia o godzinie 21:30 w Programie Drugim Polskiego Radia wyemitowana zostanie audycja poświęcona Józefowi Mackiewiczowi i Wilnu – miastu młodości wielkiego pisarza. To kolejna odsłona cyklu audycji „Zawsze w kontrze” emitowanego w tym roku przez Dwójkę z okazji Roku Józefa Mackiewicza, który powstał dzięki wsparciu Instytutu Książki.

Goście programu opowiedzą o wileńskich adresach Mackiewicza, o roli miasta w ukształtowaniu jego postawy oraz wpływie Wilna na jego na twórczość literacką, a także o pamięci Mackiewicza we współczesnym Wilnie.

„Józef Mackiewicz 1902-1985. Pisarz. Jego prochy mogą być przeniesione tylko do Wilna na Rossę” – takie słowa widnieją na płycie nagrobkowej w kolumbarium przy kościele świętego Andrzeja Boboli w Londynie. Powoli dobiega końca Rok Józefa Mackiewicza ustanowiony przez sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 120. rocznicę urodzin autora „Lewej wolnej”.

Przez cały ten czas w cyklu audycji „Zawsze w kontrze” radiowa Dwójka przybliżała swoim słuchaczom różne aspekty biografii i twórczości Józefa Mackiewicza – prozaika, publicysty, reportera. Ostatnia audycja z tej serii przeniesie słuchaczy do Wilna – tak ważnego dla pisarza miasta, z którym był on związany od 1907 do 1944 roku. Jak możemy domyślać się z przytoczonych wyżej słów na jego nagrobku, podczas lat spędzonych na emigracji pisarz bardzo za tym miastem tęsknił.

Gośćmi programu będą dr Małgorzata Kasner – lituanistka, była dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Wilnie, prof. Mindaugas Kvietkauskas – litewski literaturoznawca, tłumacz, wykładowca Uniwersytetu Wileńskiego i były minister kultury Litwy, a także Rajmund Klonowski – przewodnik po Wilnie i dziennikarz.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.