Aktualności

08.04.2020

Apel Federacji Europejskich Wydawców do ministrów kultury

Federacja Europejskich Wydawców (Federation of European Publishers) skierowała list otwarty do ministrów kultury wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz Islandii i Norwegii. „My, reprezentujący europejskich wydawców, pierwszy przemysł kreatywny w Europie, chcemy, abyście wiedzieli, jak strasznie kryzys dotknął nasz sektor” – pisze Rudy Vanschoonbeek, prezes organizacji.

„Nowe tytuły są odwoływane – z dramatycznymi konsekwencjami dla autorów, tłumaczy i redaktorów – a księgarnie są w większości zamknięte. Choć księgarze znajdują inteligentne rozwiązania w zakresie dostarczania książek, a sprzedaż internetowa rośnie, nie zastąpi to utraconej sprzedaży w punktach stacjonarnych. Sektor książki poniósł już skumulowaną stratę w wysokości około 25 proc. szacowanego obrotu w 2020 roku” – czytamy w liście.

„Jednak pomimo poważnych trudności finansowych i logistycznych europejscy wydawcy wspierają ogół społeczeństwa wieloma inicjatywami. Przykładami są kampanie czytania w domu i wspierające księgarzy, a liczni wydawcy edukacyjni wspierają szkoły swoimi treściami cyfrowymi i platformami dydaktycznymi. Tych przykładów jest znacznie więcej” – wskazuje Rudy Vanschoonbeek.

Vanschoonbeek domaga się „konkretnej i pilnej pomocy”. Wzywa ministrów kultury do zobowiązania się do:

  • całkowitego sfinansowania programu Kreatywna Europa, a w jego ramach specjalnej linii budżetowej przeznaczonej na książki
  • uaktualnienia gwarancji finansowych dedykowanych sektorom kreatywnym, aby zaspokoić pilne potrzeby płynnościowe przedsiębiorstw
  • sprawdzenia, czy pieniądze z budżetu UE przeznaczone na pomoc w rozwiązaniu kryzysu obejmują fundusze przeznaczone na sektory kultury, w tym na rynek książki
  • finansowego wsparcia całego sektora książki, aby ten mógł poradzić sobie ze skutkami kryzysu
  • zwiększenia inwestycji publicznych na zakup książek dla instytucji, zwłaszcza bibliotek, w celu przywrócenia stabilności sektora.

Vanschoonbeek zobowiązał każde z 29 stowarzyszeń członkowskich zgromadzonych przy FEP do przekazania listu swoim ministrom, „aby usłyszeli głos świata książki i podjęli konkretne działania w celu przywrócenia stabilności sektora”.

„Często słyszymy: książki i kultura są ważne dla przyszłości Europy, są kluczowym atutem europejskiej gospodarki. Dziś nadszedł czas, aby pokazać, że sektor książki jest naprawdę priorytetem dla Europy” – puentuje prezes FEP.

Na dziś na 18.30 zaplanowana jest wideokonferencja ministrów kultury z krajów Unii Europejskiej pod hasłem „wpływ pandemii COVID-19 na sektor kultury i sektor kreatywny”.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]