Aktualności

Anna Nasiłowska odbiera laur miesięcznika „Nowe Książki” / fot. IK
27.03.2024

Anna Nasiłowska odebrała nagrodę miesięcznika „Nowe Książki”

Redakcja miesięcznika „Nowe Książki”, którego wydawcą jest Instytut Książki, wręczyła wczoraj swoją doroczną nagrodę. Jej laureatem za rok 2023 została Anna Nasiłowska, nagrodzona za książkę „Mrożek. Biografia”.

Po powitaniu gości w warszawskim Klubie Księgarza przez redaktora naczelnego „Nowych Książek”, Grzegorza Filipa, minutą ciszy uczczono pamięć Tomasza Łubieńskiego, wieloletniego redaktora naczelnego „Nowych Książek”, wybitnego iluminatora polskiego życia kulturalnego ostatniego półwiecza.

Prof. Anna Nasiłowska podziękowała za wyróżnienie, mówiąc:

Jestem bardzo wzruszona. Pisałam tę książkę przez cztery lata, ale główna praca odbyła się w trakcie pandemii. Przez długi czas miałam później takie wrażenie, że stała się rzecz niebywała: coś z mojego komputera wyszło na świat i prowadzi samodzielne. I oto Mrożek w postaci książki dostaje nagrody. (…) Zawsze miałam wrażenie, że krytyka literacka jest po trosze służebna wobec literatury, co nie oznacza, że podrzędna. Tutaj zadanie było dość proste – zrobić coś dla Mrożka, starać się go wytłumaczyć. Mam nadzieję, że się to udało, choć częściowo.

Następnie fragmenty nagrodzonej książki odczytała Joanna Dukaczewska, laudację wygłosił zaś prof. Maciej Urbanowski.

Anna Nasiłowska świetnie się ze swego zadania wywiązała, bo też była do niego znakomicie przygotowana. Nie jest wprawdzie „panią od Mrożka”, ale ma wielki, budzący szacunek dorobek literaturoznawczy. Pisała kiedyś o Stanisławie Trembeckim, ale szczególnie bliski jest jej wiek XX, zwłaszcza krąg Skamandra, a więc ten odłam polskiej literatury i naszej inteligencji, z którym dałoby się połączyć autora Emigrantów. (…) Anna Nasiłowska jest też badaczką odważną, która lubi wyzwania. Porywa się na monografie i syntezy historycznoliterackie, w rodzaju imponującej Historii literatury polskiej.

– mówił w laudacji prof. Urbanowski.

Nagroda Książka Roku miesięcznika „Nowe Książki” jest przyznawana od 1999 roku. Jej dotychczasowymi laureatami byli m.in. Tadeusz Różewicz, Jerzy Jedlicki, Ryszard Kapuściński, Barbara Skarga, Urszula Kozioł, Kazimierz Orłoś, Maria Poprzęcka, a w ubiegłym roku Marcin Pilis. Nagroda wynosi 10 tys. zł, a jej fundatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Werdyktu dokonuje jury składające się z członków redakcji pisma.

Prof. Anna Nasiłowska jest pisarką, poetką, krytyczką literacką i historyczką literatury współczesnej. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN, jest także prezeską Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W dorobku ma m.in. Simone de Beauvoir i Jeana-Paula Sartre’a oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Opublikowała syntezę „Historia literatury polskiej”, która ukazała się w lutym tego roku nakładem wydawnictwa Academic Studies Press z Bostonu.