Aktualności

23.09.2019

Anna Kamińska z Książką Górską Roku 2019

W piątek odbyła się gala Konkursu Książka Górska Roku 2019 im. Wawrzyńca Żuławskiego. Zdobywczynią nagrody Grand Prix została Anna Kamińska, autorka książki „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej”.

W uzasadnieniu jury podało: „Bohaterka [Anny Kamińskiej] to zdobywczyni ośmiotysięczników, rekordzistka, dziewczyna kumpel, niecierpliwa złośnica i nieobecna matka. W opowieści Kamińskiej jej życie jest niedoskonałe i boleśnie prawdziwe”. Podkreślono także, że książka ta opowiada „o tych wszystkich wspinających się kobietach, które musiały latami udowadniać swoim górskim partnerom, że zasłużyły na to, by nazywać się alpinistkami, taterniczkami i wspinaczkami”.

Obok nagrody Grand Prix przyznano także nagrody i wyróżnienia. W kategorii Przewodniki i Poradniki nagrodzono „Góry Słowacji. Najpiękniejsze szczyty i najciekawsze szlaki” Krzysztofa Bzowskiego. W kategorii Literatura Górsko-Podróżnicza książką roku została „Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i największej tragedii na K2” Amandy Padoan i Petera Zuckermana. W kategorii Biografie triumfowała „Halina” Anny Kamińskiej. Wśród wydawnictw z gatunku Literatury Wspinaczkowej nagrodzono „Ścieżkę” Jerneja „Nejca” Zaplotnika. To drugie zagraniczne wydanie tej książki, która dla wspinaczy uchodzi za klasykę gatunku. W kategorii Górska Fikcja Literacka i Poezja nagrodzono „Nad Śnieżnymi Kotłami” Krzysztofa Koziołka. Nagroda za Album Górski przypadła pozycji „Włodek” autorstwa Roberta Janika i Antoniego Kroha.