Aktualności

01.02.2024

Andrzej Kopacki laureatem Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala 2023

Biblioteka Narodowa poinformowała, że laureatem przyznawanej przez tę instytucję Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala za rok 2023 został Andrzej Kopacki, wybitny tłumacz, poeta i eseista.

Tegoroczny laureat jest profesorem literaturoznawstwa w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego i wieloletnim redaktorem wydawanego przez Instytut Książki pisma „Literatura na Świecie”. Na język polski przełożył dzieła takich niemieckojęzycznych autorów jak m.in. Walter Benjamin, Hannah Arendt, Bertolt Brecht, Gottfried Benn i Hans Magnus Enzensberger.

Decyzję podjęło jury, w skład którego weszli: Włodzimierz Bolecki (przewodniczący), Tomasz Bocheński, Antoni Libera i o. Janusz Pyda OP. Jak podano, nagrodę przyznano Kopackiemu za „twórcze poszukiwanie języka poetyckiego, który w zmodyfikowanych formach klasycznych wyraża zagubienie człowieka pospolitego w chaotycznym świecie współczesnym”.

Nagroda Literacka Skrzydła Dedala jest corocznie przyznawana przez Bibliotekę Narodową pisarzom za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinach literatury pięknej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy, krytyki literackiej artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej. W ocenie jury brane są pod uwagę istotne walory poznawcze twórczości nominowanych autorów, a także niekonwencjonalność sądów, opinii, odwaga i precyzja myśli oraz piękno słowa.

RP/źródło: Biblioteka Narodowa