Aktualności

17.05.2022

Ambasada Meksyku w Polsce i Instytut Cervantesa uczczą pamięć Carlosa Fuentesa

Dziś o godz. 18:30 w Instytucie Cervantesa w Warszawie odbędzie się wieczór ku pamięci Carlosa Fuentesa (1928-2012), w dziesiątą rocznicę śmierci wybitnego meksykańskiego pisarza.

W wieczorze wezmą udział specjaliści związani z kręgiem kultury hiszpańskojęzycznej: tłumaczka Elżbieta Komarnicka, promotor kultury Marek Keller, hispanista dr Łukasz Grützmacher oraz filolog dr Alberto Vital Díaz.

Carlos Fuentes (1928-2012) był jednym z najwybitniejszych pisarzy latynoamerykańskich. Laureat Nagrody Cervantesa w 1981r. Jego powieści – „Kraina najczystszego powietrza” (1959 r.) i „Śmierć Artemia Cruza” – zapoczątkowały tzw. boom literatury latynoamerykańskiej w latach 60. i 70. XX w. Do twórców boomu należeli nobliści Gabriel García Márquez, Mario Vargas Llosa, a także, między innymi, Julio Cortázar czy Alejo Carpentier.

Zapisał się w historii zarówno jako wspaniały pisarz, intelektualista, jak i człowiek. Był niezwykłym erudytą, a jednocześnie człowiekiem skromnym, który potrafił lansować innych debiutujących pisarzy, umiejąc dostrzec zapowiedzi wielkich talentów pisarskich, np. Gabriela Garcíi Márqueza. Napisał ponad 20 powieści. „Angażował się w wielkie debaty intelektualne: krytykował dziki kapitalizm, niesprawiedliwości globalizacji, tęsknił za dobrą socjaldemokracją.” (Domosławski 2012). Podejmował często zagadnienia związane ze swoim krajem ojczystym – Meksykiem, m.in., meksykańskiej rewolucji.

Organizacja: Ambasada Meksyku w Polsce i Instytut Cervantesa w Warszawie

Więcej informacji o uczestnikach spotkania:

Elżbieta Komarnicka – tłumaczka; zajmuje się głównie przekładem dzieł (ponad 20) literatury hiszpańskiej i hispanoamerykańskiej, m.in. "Lata z Laurą Díaz" Carlosa Fuentesa (Świat Książki 2001). Nagroda Instytutu Cervantesa za Najlepsze Tłumaczenie Literackie (powieść "Ogony jaszczurki" Juana Marsé, Świat Książki, 2003;  ex aequo z Carlosem Marrodanem). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Marek Keller – kolekcjonista i promotor kultury. Prezes Fundacji Juan Soriano Marek Keller. Pracował jako aktor i tancerz. Był członkiem zespołu ludowego "Mazowsze". Mieszka w Paryżu, Mieście Meksyk i w Warszawie.

Dr Łukasz Grützmacher – hispanista, wiele lat pracował w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2017-2020 wicedyrektor Instytutu Polskiego w Madrycie. Redaktor i współredaktor kilku tomów zbiorowych, autor kilkadziesięciu artykułów w czasopismach i książkach naukowych.  Autor monografii pt. "Odkrywca prawdziwy czy wymyślony? Krzysztof Kolumb jako bohater latynoamerykańskiej i hiszpańskiej powieści historycznej ostatnich 25 lat XX wieku")

Dr Alberto Vital Díaz – doktor  literatury Uniwersytetu Hamburskiego i badacz uniwersytecki. Obecnie jest dyrektorem Centrum Nauczania Cudzoziemców Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku (CEPE UNAM). Jako filolog zajmował się różnymi kierunkami badań, od krytyki literackiej i hermeneutyki po odbieranie literatury meksykańskiej przez inne kultury. Jego wszechstronne zdolności pisarskie skłoniły go do eksploracji różnych gatunków pisarstwa takich jak esej ("Palabra clave", 2012), powieść ("Jardín errante, 1998), opowiadanie ("Manuscritos descubiertos", 2011) i poezja ("Regalo", 2018 i "Retrato" , 2019). Za książkę "Headhunters" (2003) zdobył nagrodę Juan García Ponce National Short Novel Award w 2001 roku.

Szczegóły na: https://varsovia.cervantes.es/

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/575067620582153

Wydarzenie będzie transmitowane on-line (Facebook, YouTube) oraz tłumaczone symultanicznie.

Wstęp wolny.

Wskazana rezerwacja miejsca: https://app.evenea.pl/event/carlosfuentes10/