Aktualności
Akcja Lustra Biblioteki „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” dotarła do 700 bibliotek różnego typu, a w warsztatach międzypokoleniowych wzięły udział tysiące osób z całej Polski. Mirabelka stała się inspiracją dla małoletnich i stuletnich, pokazując, że młode i starsze pokolenia mogą znaleźć wspólny język.
W konkursie na najlepszą relację z warsztatów konkurencja była duża, a poziom nadesłanych prac bardzo wysoki. Pierwsze miejsce zajęła Biblioteka Zespołu Szkół Specjalnych w Brzezinach, która zachęciła dzieci i młodzież do przedstawienia scenek z książki, stworzenia kapsuły przyszłości z przesłaniem dla przyszłych pokoleń, objerzenia prezentacji „Odkrywanie śladów przeszłości”, sadzenia mirabelek noszących imiona „Wiara”, „Nadzieja” i „Miłość”. Zwieńczeniem całości był wyjazd do Warszawy i odnalezienie muralu upamiętniającego Mirabelkę.
– Było mnóstwo pytań i zaciekawienia ze strony dzieci i młodzieży uczestniczących w akcji, co jest największą radością dla nauczyciela każdej szkoły, a zwłaszcza specjalnej. Mimo wielu znaków zapytania stawianych wcześniej dziś mogę powiedzieć: udało się! Piękna historia, piękna idea, piękna nauka dla młodego pokolenia! Bardzo dziękuję za „Mirabelkę” i za pomysł mirabelkowej akcji dla bibliotek! – mówi Agnieszka Zielińska, bibliotekarka.
Na drugim miejscu uplasowała się Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie splotły się historie drzew mirabelkowych.
– Dzieci były zafascynowane możliwością działań plastyczno-teatralnych w niecodziennym wnętrzu starej kamienicy – „mieszkania dla książek” jak to określiły oraz swobodą poruszania się między regałami. Goście czytający książkę byli przejęci historią ostrowskich i warszawskich mirabelek oraz zmartwieni losem starych drzew w miastach i roślinności w ogóle w dobie betonowania wszystkiego. Bibliotekarki cieszyły się z nowych twarzy, które pojawiły się w ich filii oraz z faktu, że rodzice zapisali się wraz z dziećmi do korzystania z księgozbioru. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z realizacji projektu! – podsumowuje Regina Walotka, kierownik filii nr 2.
W gronie laureatów znalazła się również Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Odbiorcami warsztatów byli studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
– Wspaniała podróż w czasie, przepiękna książka dla dzieci i dorosłych i dla wszystkich pokoleń. Pracowaliśmy wspólnie, zrobiliśmy coś konkretnego dla uczczenia 100-lecia, poczuliśmy się jak w czasach przedwojennej Warszawy – tak oceniają warsztaty sami uczestnicy.
W 100licy
Biblioteki publiczne dzielnic m.st. Warszawy rywalizowały w osobnej kategorii. Jury wybrało jednogłośnie na zwycięzcę Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr XXXIII działającą
w strukturach Biblioteki Publicznej im. Z. Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów. Bibliotekarze przygotowali spacerownik śladami Mirabelki, mapę wspomnień, warsztaty dla uczniów oraz konkurs na wywiad ze świadkiem historii.
– Zależało nam, żeby zaangażowani byli wszyscy bywalcy biblioteki: dzieci, młodzież i dorośli. Chcieliśmy zachęcić do międzypokoleniowej współpracy, wspólnego tworzenia i wspominania. Zebranie osobistych historii, związanych z życiem codziennym, nie bitwami upamiętnionymi na pomnikach, skupienie właśnie na indywidualnych wspomnieniach było najważniejszym celem akcji – wspominają organizatorzy warsztatów.
Kolejne miejsce zajęła Wypożyczalnia nr 124 ZIELONA Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Białołęka za organizację warsztatów „Drzewko tolerancji Mirabelka – podróż przez zawiłą historię XX wieku” o charakterze literackim, przyrodniczym i terapeutycznym. Na podium znalazła się również Biblioteka „Przy Baleya”, placówka Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. W ramach warsztatów „A niech się ciekawią” uczniowie szkoły podstawowej omawiali aspekt pamięci poruszony w książce Cezarego Harasimowicza.
– Skupiłem się na aspekcie „pamięci” związanej z przesłaniem książki. Przekazanie jak Warszawa wyglądała dawniej, co się wydarzyło i jak odmieniło się to miasto. Mirabelka w zamyśle stała się łącznikiem starego z nowym. „Osobą” będącą częścią zarówno przedwojennej, jak i powojennej Warszawy – mówi Sebastian Gago, bibliotekarz.
***
„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” to akcja organizowana przez Lustro Biblioteki.
Polegała na organizacji warsztatów międzypokoleniowych w bibliotekach w całym kraju. Kanwą do tych działań był scenariusz oparty na książce „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza oraz materiałów informacyjno-promocyjnych. Akcja została zrealizowana w ramach oficjalnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Więcej na stronie internetowej akcji.