Aktualności

23.08.2023

Akcja „Pociąg do czytania” w piątek na dworcu Kraków Główny

W piątek 25 sierpnia na dworcu Kraków Główny pojawi się promująca czytelnictwo strefa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. To kolejny, już czwarty przystanek na trasie wakacyjnej akcji „Pociąg do czytania”. Trzy tygodnie temu premierowa odsłona akcji miała miejsce na dworcu kolejowym Warszawa Wschodnia, dwa tygodnie temu na dworcu w Katowicach, zaś w ubiegłym tygodniu – na dworcu Gdynia Główna.

Pasażerowie i goście dworca Kraków Główny w godzinach 11:00-19:00 będą mogli skorzystać z czytelniczych atrakcji przygotowanych przez NPRCz 2.0, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie oraz Bibliotekę Kraków. Mobilna biblioteczka zapewni szeroki wybór lektur, zarówno nowości wydawniczych, jak i klasycznych pozycji z ofert takich wydawnictw jak m.in. Państwowy Instytut Wydawniczy, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Warsztaty Kultury Lublin czy Wydawnictwo NCK.

W ramach strefy odbędą się także warsztaty plastyczne oraz quizy z motywami czytelniczymi i podróżniczymi. Osoby, które przyniosą ze sobą swoje książki, będą mogły wymienić je na egzemplarze dostępne w biblioteczce NPRCz 2.0 w ramach bookcrossingu. 

Celem akcji „Pociąg do czytania”, organizowanej wraz z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A., jest przypomnienie o wartościach związanych z czytaniem. Według organizatorów akcji podróż i lektura książek to doskonałe połączenie, ponieważ obie te aktywności poszerzają naszą wiedzę o świecie, przenoszą nas w nowe, nieznane rejony oraz wzbogacają o doświadczenia i przeżycia pozwalające spojrzeć na świat z innej perspektywy. 

Po zakończeniu krakowskiej odsłony akcji na trasie wakacyjnego „Pociągu do czytania” pozostanie jeszcze jeden przystanek. We Wrocławiu strefa czytelnictwa NPRCz 2.0 pojawi się w piątek 1 września.

Akcja „Pociąg do czytania” jest organizowana przez narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w partnerstwie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A.