Aktualności

30.08.2023

Akcja „Pociąg do czytania” w najbliższy piątek na dworcu we Wrocławiu

W piątek 1 września w godzinach 11:00-19:00 na dworcu Wrocław Główny będzie otwarta promująca czytelnictwo strefa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. To już piąty i ostatni przystanek na trasie wakacyjnej akcji „Pociąg do czytania”. 

Cztery tygodnie temu premierowa odsłona akcji miała miejsce na dworcu kolejowym Warszawa Wschodnia, trzy tygodnie temu na dworcu w Katowicach, dwa tygodnie temu na dworcu Gdynia Główna, zaś tydzień temu – na dworcu Kraków Główny.

Wszyscy pasażerowie, którzy odwiedzą specjalną strefę NPRCz 2.0 będą mogli zapoznać się z nowościami wydawniczymi w specjalnie przygotowanej mobilnej bibliotece, a także wziąć udział w czytelniczych animacjach oraz wpisać się do pełnej inspiracji podróżnej księgi pamiątkowej. Książki w strefie NPRCz 2.0 zapewnią m.in. Państwowy Instytut Wydawniczy, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Warsztaty Kultury Lublin i Wydawnictwo NCK. W ramach strefy odbędą się również warsztaty plastyczne oraz zagadki i quizy z motywami czytelniczymi i podróżniczymi. Osoby, które przyniosą ze sobą inne książki, będą mogły wziąć udział w bookcrossingu. 

Tym razem gościem specjalnym strefy NPRCz 2.0 będzie Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, która zapewni miłośnikom czytania dodatkową atrakcję – grę terenową, mającą zachęcić uczestników do odwiedzenia jednaj z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Dzięki zadaniom będzie można odkryć nie tylko jej zabytkowe wnętrza, ale i bogate, różnorodne zbiory, wśród których – obok tradycyjnej literatury – nie brakuje na przykład mang, gier planszowych i książek w języku ukraińskim.

Celem akcji „Pociąg do czytania”, organizowanej wraz z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A., jest przypomnienie o wartościach związanych z czytaniem. Według organizatorów akcji podróż i lektura książek to doskonałe połączenie, ponieważ obie te aktywności poszerzają naszą wiedzę o świecie, przenoszą nas w nowe, nieznane rejony oraz wzbogacają o doświadczenia i przeżycia pozwalające spojrzeć na świat z innej perspektywy. 

Akcja „Pociąg do czytania” jest organizowana przez narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w partnerstwie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A.