Aktualności

fot. IK
30.04.2018

Abu Dhabi: Polska - kraj "skrzydlatych jeźdźców" i "rogatych dusz"

Polska to kraj "skrzydlatych jeźdźców" i "rogatych dusz" - przekonywał w trakcie poniedziałkowego wykładu na 28. Międzynarodowych Targach w Abu Zabi wicedyrektor Instytutu Książki dr hab. Krzysztof Koehler. Polska po raz pierwszy jest gościem honorowym imprezy.

Koehler wygłosił na targach książki wykład pt. "Polska - kraj skrzydlatych jeźdźców i rogatych dusz - krótkie wprowadzenie do kultury polskiej". "Goethe mówił, że gdy chce się zrozumieć poetę, to trzeba jechać do jego kraju, a że my nie mogliśmy zaprosić ich do Polski to przywieźliśmy Polskę tutaj" - powiedział PAP Koehler. W jego ocenie, dopóki nie zrozumie się materii i gleby, z jakiej wyrasta Polska, ciężko będzie zrozumieć polską kulturę, w tym literaturę. Podczas wykładu wicedyrektor Instytutu Książki przybliżał słuchaczom Polskę za pomocą map. "Pokazywałem miejsce Polski w Europie, również na geograficznej mapie Europy, żeby uświadomić odbiorcom, że to kraj położony w dolinach, w związku z tym z jednej strony jest otwarty, bo nazwy Poland, Polonia, Polska, Polanie pochodzą od słowa pole oznaczającego otwartą przestrzeń. Z drugiej strony ta otwartość determinuje zagrożenie - mamy tylko jedną naturalną granicę, czyli Wisłę, która jest niczym w porównaniu z Dniestrem czy Dunajem" - tłumaczył wicedyrektor.

Koehler mówił także o tym, w jaki sposób geografia i najważniejsze daty w polskiej historii kształtują polską tożsamość, o tym, gdzie chrzest Polski, unia polsko-litewska czy rozbiory Polski usytuowały nasz kraj w Europie. "Starałem się pokazać, że nasze myślenie o sobie i nasza świadomość są kompletnie inne od kogoś, kto żył np. w XVII wieku" - dodał wicedyrektor IK.

Podczas wykładu Koehler wymienił także elementy, które w jego ocenie stanowią o tożsamości polskiej. Jego zdaniem jest to przede wszystkim niepodległość - "niepodległość jako taka cecha myśli polskiej, która miała inne znaczenie do rozbiorów, a inne po rozbiorach" - wskazywał.

Wicedyrektor Instytutu Książki opowiadał również o czterech cechach, które jego zdaniem charakteryzują Polaków. "Jedną z nich jest taka polska zaradność, pomysłowość. Polak sobie poradzi, zawsze ma inwencję. Mój amerykański kolega, profesor, mówił, że on kocha Polaków, ale nie tylko za to, że tworzą świetną literaturę, ale także za to, że gdy z Polakami wychodzi się do knajpy po wieczorze autorskim, to wystarczy dwóch Polaków i zaczyna się awantura, gdzie pójdziemy. A jak się z Niemcami idzie, to jeden powie i wszyscy za nim idą. W związku z tym on kocha tę Polską energię" - opowiadał Koehler.

Inne cechy Polaków, na które wskazywał w trakcie wykładu wicedyrektor IK, to odwaga, rycerskość i kawaleryjskość, a także gościnność. Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi to jedna z najważniejszych imprez tego rodzaju na Bliskim Wschodzie, w której w 2017 r. wzięło udział 1320 wystawców z 65 krajów, a odwiedziło ją ponad 300 tys. zwiedzających. Dotychczas gośćmi honorowymi targów były m.in. Szwecja, Islandia i Wielka Brytania, a w ubiegłym roku Chiny. Polska jest obecna na targach od 2015 r. Impreza potrwa do wtorku.(PAP)