Aktualności
Czterystu siedemdziesięciu wystawców i dziewięciuset autorów potwierdziło udział w XXV Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Wśród nich Radek Rak, Szczepan Twardoch, Anna Kańtoch, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Roma Ligocka i Andrzej Stasiuk.
„Tegorocznym targom przyświecają słowa Juliusza Słowackiego: »Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba«, które z jednej strony nawiązują do Roku Romantyzmu, a z drugiej stały się inspiracją do wielu działań. Takim znakiem rozpoznawczym tegorocznych targów jest cylinder romantyczny, ale kolorowy, który łączy w sobie tradycję z otwarciem na zmianę – i takie właśnie mają być tegoroczne targi” – zapowiedziała podczas konferencji prasowej Małgorzata Downar, współorganizatorka Targów Książki w Krakowie.
Wydarzenie rozpocznie się w hali EXPO Kraków w czwartek, 27 października, i potrwa do niedzieli. W tym czasie czytelnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich, premierach książek, prelekcjach i dyskusjach, spotkać się pisarzami i zdobyć ich autografy, a także kupić książki po promocyjnej cenie.
„Ta impreza ma ogromny wpływ na rozwój rynku książki, rynku tłumaczeń, na obieg księgarski, wydawniczy, na obecność literatury w przestrzeni medialnej i przede wszystkim ma ogromny wpływ na decyzje zakupowe czytelników. Ale też jest naszym miejskim rytuałem, wokół którego organizujemy całą kulturalną jesień” – podkreślił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
Tradycyjnie w tym samym czasie w Krakowie będzie się odbywał także Festiwal Conrada goszczący pisarzy z całego świata. Same Targi Książki w Krakowie przygotowały natomiast dwa zupełnie nowe festiwale. To „Sobota z NON-FICTION”, w czasie której odbędą się spotkania z autorami najgłośniejszych książek literatury faktu tej jesieni, oraz „Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową”, w ramach którego przez dwa dni z czytelnikami będą się spotykać najbardziej poczytni pisarze fantastyki i science fiction.
Jak przypomnieli organizatorzy wydarzenia, w 2022 roku nadal utrzymuje się duże zainteresowanie literaturą kobiecą, ale bardzo wyraźnie zarysowuje się trend książek z kategorii Young Adult.
„Podbijają one listy bestsellerów w Polsce. I te jubileuszowe targi odwiedzą również lubiane autorki tego gatunku, m.in. Kasia Barlińska P.S. Herytiera, Natalia Fromuth, Marta Łabęcka, Monika Marszałek, Edyta Prusinowska, Monika Rutka i Weronika Schmidt” - powiedziała Małgorzata Downar.
Tegoroczne targi nawiążą także do ataku na Ukrainę, organizując debatę poświęconą literaturze w czasie wojny w Ukrainie.
„Będziemy się zastanawiać wspólnie z Wydawnictwem ANAGRAM, czy w czasie wojny literatura odgrywa szczególną rolę, czy jest potrzebna. W debacie wezmą udział polscy i ukraińscy twórcy, pisarze, również ci, którzy walczą na pierwszej linii frontu. Będą się z nami łączyć” - wyjaśniła Prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.
Przyznane zostaną również nagrody literackie - już pierwszego dnia Targów w Centrum Kongresowym ICE publiczność pozna laureata 25. Konkursu o Nagrodę im Jana Długosza, którego celem jest popularyzacja książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. W tym roku do konkursu zgłoszono 60 publikacji, spośród których jury wybrało 10 nominowanych.
źródło: PAP, Julia Kalęba