Aktualności

fot. Michał Kapitaniak
23.10.2014

90. rocznica urodzin Herberta

Z inicjatywy Katarzyny Herbert w dniach od 27 do 29 października 2014 r. odbędą się w Warszawie obchody 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – współorganizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta i Bibliotekę Narodową. W programie znalazły się panele dyskusyjne, konferencja naukowa, wystawa oraz wieczór poetycki.

Przedsięwzięcie – w którym udział wezmą wybitni poeci i intelektualiści z Polski i ze świata – ma być przede wszystkim okazją do przypomnienia o doniosłości pisarstwa Herberta oraz o jego światowej randze, ale służyć ma także odnowieniu społecznego obrazu autora Pana Cogito, pogłębieniu namysłu nad jego twórczością i postawieniu pytań o jej aktualność dla rzeczywistości, w której dziś żyjemy.

Punktem spajającym całe obchody będzie konferencja Zbigniew Herbert a ruch myśli, której uczestnicy będą zastanawiać się nad żywotnością twórczości autora Napisu. "Herbert przez lata pobudzał ruch myśli - inspirował, niepokoił, drażnił, niekiedy skłaniał do gwałtownych polemik. Czy tak jest nadal? Czy jego dzieło wychyla się z ram swojego czasu? Czy jest istotną częścią naszej współczesności? Czy pisarstwo autora Raportu z oblężonego Miasta również dziś jest żywe i inspirujące? Czy to, jak Herbert patrzył na świat, jak go rozumiał, ciągle jest istotnym punktem odniesienia, czy pozostaje koniecznym kontekstem naszego sposobu postrzegania i odczuwania rzeczywistości? Czy nadal może być impulsem dla twórczej myśli i poznającej wyobraźni? A jeśli tak jest, to jakie myśli uruchamia to dzieło? W jaki ruch je wprawia?" - na te pytania będą szukali odpowiedzi uczestnicy konferencji. 

W poniedziałek 27 października w porannym panelu wezmą udział m.in. Krzysztof Kłosiński, Anna Nasiłowska, Danuta Opacka-Walasek, Brigitte Gautier oraz Jacek Kopciński. Tego dnia odbędzie się też dyskusja poetów zatytułowana "Poeta i świat" z udziałem Edwarda Hirscha, Michaela Kruegera, Alissy Valles oraz Adama Zagajewskiego. 

We wtorek podczas porannej sesji referaty wygłoszą Dariusz Czaja, Magda Śniedziewska, Joanna Trzeciak, Paweł Próchniak oraz Andrzej Franaszek, a po południu zaplanowano panel "Poezja i historia", w którym udział wezmą Timothy Garton Ash, Daniel Rotfeld oraz Tomas Venclova. Wieczorem tego samego dnia w Pałacu Rzeczpospolitej odbędzie się wernisaż wystawy "Inna perspektywa. Notatki Zbigniewa Herberta z muzeów". To ekspozycja łącząca w sobie rysunki poety z fragmentami jego wierszy, zestawionymi razem w osobistą historię sztuki Herberta. Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia 2014 r. 

Trzeciego i ostatniego dnia konferencji podczas porannego panelu spotkają się Marek Zaleski, Piotr Śliwiński, Francesca Fornari, Andrzej Skrendo i Krystyna Pietrych, a po południu w dyskusji "Poezja i duchowość" udział wezmą Dariusz Czaja, o. Jan Andrzej Kłoczowski i Michał Paweł Markowski. Konferencja zakończy się wieczorem, podczas którego wiersze Herberta czytać będą poeci: Julia Hartwig, Edward Hirsch, Michael Krueger, Ryszard Krynicki, Alissa Valles, Tomas Venclova i Adam Zagajewski.

Pełny program wydarzeń dostępny jest na stronie 90. rocznicy urodzin Herberta.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: PAP; materiały organizatorów