Aktualności

Warszawskie Targi Książki, mat.organizatora
03.09.2021

9 września rozpoczną się XI Warszawskie Targi Książki

Tegoroczne Warszawskie Targi Książki – w wersji plenerowej – odbędą się w dniach 9-12 września na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. W roli Gościa Honorowego wystąpią Czechy.

Po raz pierwszy w historii Warszawskie Targi Książki będą wydarzeniem plenerowe – odbędą się na Placu Defilad, pod Pałacem Kultury i Nauki. Na takie rozwiązanie, jak zaznaczył na czwartkowej konferencji Jacek Oryl, dyrektor WTK, zdecydowano się przede wszystkim ze względu na pandemię koronawirusa. Na placu zostaną rozstawione namioty oraz dwie sceny – scena główna, czyli Kanapa Literacka oraz pawilon Republiki Czeskiej – namiot o powierzchni 300 m kw.

Jak co roku, i tym razem nie zabraknie na Warszawskich Targach Książki spotkań z polskimi i zagranicznymi autorami i autorkami. Z publicznością na scenach spotkają się m.in.: Jakub Żulczyk, Eustachy Rylski, Grzegorz Kalinowski, Rafał Kosik, Feliks W. Kres, Magdalena Salik, Jack Fairweather, Nela Mała Podróżniczka i Agnieszka Waligóra. Na stoiskach wydawców gościć będą m.in.: Natalia Thiel, Elżbieta Cherezińska, Jacek Galiński, Agnieszka Mielech, Tomasz Żak, Małgorzata Oliwia Sobczak, Anna Ciarkowska i Magdalena Majcher.

W roli Gościa Honorowego tegorocznych Warszawskich Targów Książki wystąpią Czechy. Rada programowa, złożona z przedstawicieli czeskiego i polskiego środowiska literackiego, zaprosiła do udziału w Targach 11 autorek i autorów: Michala Ajvaza, Biancę Bellovą, Davida Böhma, Radkę Denemarkovą, Petra Hruškę, Petrę Hulovą, Galinę Miklínovą, Ivę Procházkovą, Jaroslava Rudiša, Marka Šindelkę i Kateřinę Tučkovą, a także Pavla Čecha, który weźmie udział w Festiwalu Komiksowa Warszawa. Łącznie w ramach programu czeskiego zaplanowano niemal 50 wydarzeń na WTK i poza terenem targów. Znalazły się tam spotkania z prozaikami i dramatopisarzami, poetami, ilustratorami, twórcami literatury dziecięcej i filmów animowanych oraz tłumaczami. Ambasadorem programu jest pisarz, dziennikarz i propagator czeskiej kultury w Polsce, Mariusz Szczygieł.

Na tegorocznych WTK obecna będzie również Hiszpania, reprezentowana przez Ambasadę Królestwa Hiszpanii w Polsce, Instytut Cervantesa oraz Turespana. Na stoisku skandynawskim znajdzie się z kolei głównie literatura duńska – od baśni Andersena po współczesną prozę. Natomiast miłośników literatury rosyjskiej zaprosi Rosyjski Instytut Przekładów Literackich, a literatury rumuńskiej – Rumuński Instytut Kultury. Na Warszawskich Targach Książki, z inicjatywy Polskiej Izby Książki, planowane są ponadto spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Unii Europejskiej.

W programie WTK jest też Festiwal Kryminalna Warszawa - cykl spotkań z autorami literatury kryminalnej. W ramach Festiwalu odbędzie się Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Jury nagrodzi w nim najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim. Na miłośników powieści kryminalnych czekają spotkania z takimi autorami jak: Remigiusz Mróz, Igor Brejdygant, Maciej Siembieda, Robert Małecki, Mariusz Czubaj, Jędrzej Pasierski, Katarzyna Berenika Miszczuk, Beata i Eugeniusz Dębscy, Joanna Opiat-Bojarska i Marek Stelar.

Wspólnie z wydawcami przygotowano program spotkań, warsztatów i zajęć dla dzieci i młodzieży oraz całych rodzin. Odbędzie się spotkanie z Tomaszem Samojlikiem i Anią Grzyb wokół książki „Tarmosia”, a Urszula Młodnicka-Kornaś i Agnieszka Waligóra w rozmowie z Katarzyną Pruchnicką opowiedzą o bestsellerowej książce „Jesteś ważny, Pinku!”, będzie też spotkanie fanów wiewiórka Edzia, puchacza Jerzego, misia Antoniego, Cosia oraz myszek Polci i Helci w Klubie Edzio i Przyjaciele. Z kolei temat mrocznych stron polskich legend przybliży Robert Ziębiński, który opowie czym straszono kiedyś dzieci. Agata Romaniuk zaprosi na spotkanie wokół serii detektywistycznej „Kocia szajka”, Jarosław Murawski i Maja Wolna przedstawią premierową książkę „Paczłorkowcy”, z publicznością spotka się też uwielbiana przez publiczność Nela Mała Podróżniczka, która opowie o swoich najnowszych książkach „Nela na Wyspie Kangura” oraz „Nela i wyprawa w morskie głębiny”.

Równolegle z WTK odbędzie się także druga w tym roku odsłona festiwalu Komiksowa Warszawa: Meta. Fani komiksu będą mieli okazję kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowaną dedykację.

Warszawskim Targom Książki 2021 towarzyszyć będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Przedsięwzięcie zainicjowane zostało przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej. Sektor wydawców akademickich i naukowych już od lat stanowi ważny element Targów, podobnie jak Konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA.

Ważnym elementem WTK jest od lat program warszawski „Zaczytana Warszawa”. W tym roku gośćmi Targów będą m.in. autorki nominowane w 12. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki: Jessica Bruder, Eliane Brum, Jelena Kostiuczenko, Karolina Sulej i Matilda Voss Gustavsson oraz Zyta Rudzka, laureatka 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii proza. Na WTK odbędzie się także spotkanie z laureatką tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Warszawskie Targi Książki w pierwszy dzień, 9 września, będę otwarte od godz. 10 do godz. 18, w sobotę i niedzielę, 10 i 11 września, od godz. 10 do godz. 19, a w niedzielę 12 września od godz.10 do godz. 17. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna