Aktualności

Jarosław Marek Rymkiewicz Foto: polskieradio24.pl
13.07.2021

86. rocznica urodzin Jarosława Marka Rymkiewicza

Jarosław Marek Rymkiewicz kończy dzisiaj 86 lat. Z tej okazji Polskie Radio przypomina - z archiwów Polskiego Radia oraz polskich sekcji BBC, Radia Wolna Europa i Radio France Internationale - wywiady z pisarzem, lektury jego książek, a także opowieści znawców jego bogatej twórczości, obejmującej zarówno poezję, jak i eseistykę, prozę, wreszcie szkice historycznoliterackie i historiozoficzne.

– Pisarska tajemnica Rymkiewicza tkwi w wielkiej różnorodności: z jednej strony uprawia własną twórczość, z drugiej zaś z wielkim uczuciem potrafi pisać o twórczości innych pisarzy polskich – ocenia w jednym z nagrań krytyk literacki Janusz Drzewucki. Na niezwykłą skalę humanistycznych zainteresowań zwraca także uwagę Elżbieta Czerwińska z wydawnictwa Sic!. – Jego życie jest długie i obfitujące w różne okresy twórczości, w różne pasje, którym się w danym okresie życia poświęcał. To jeden z wielkich poetów XX wieku, który przeniknął jeszcze w XXI wiek – zauważyła.

Tę różnorodność oddają materiały dźwiękowe zgromadzone w serwisie rymkiewicz.polskieradio24.pl przygotowanym z okazji 85. urodzin pisarza. Poznajemy Jarosława Marka Rymkiewicza jako "poetę cudownych sprzeczności" (zdaniem prof. Jarosława Ławskiego), kontynuatora tradycji wielkiej literatury polskiej (w oczach prof. Krzysztofa Koehlera), a także autora powieści politycznej, od której nie można się oderwać (prof. Maciej Urbanowski) i twórcę "fascynującej i sensacyjnej" serii książek o Adamie Mickiewiczu (Przemysław Dakowicz), wreszcie - "postać fascynującą i czasem niezwykle irytującą" (Marcin Sendecki).

Wspomniany Adam Mickiewicz - jako postać o szczególnym znaczeniu dla pisarstwa Jarosława Marka Rymkiewicza - pojawia się w serwisie specjalnym wiele razy, m.in. za sprawą lektury książek z poświęconego wieszczowi historycznoliterackiego cyklu "Jak bajeczne żurawie. Prezentujemy fragmenty czterech części serii: czytanych w 1991 roku w RWE "Żmutu" i "Baketu" oraz nagranych w 2019 tomów "Do Snowia i dalej" i "Adam Mickiewicz odjeżdża na żółtym rowerze" w interpretacji Jarosława Gajewskiego.

Przede wszystkim jednak słuchamy głosu samego poety. Jego wspomnień z dzieciństwa, na którym cieniem położyła się II wojna światowa, opowieści o zostawaniu poetą, miłości do muzyki i o ogrodzie w Milanówku, który zajął ważne miejsce w dojrzałym życiu i dziele Jarosława Marka Rymkiewicza. Pisarz zabiera nas także na wyprawę śladami swej twórczości, która dzięki swej nadzwyczajnej rozpiętości obejmuje kilka wieków ("potrafię wydobyć z siebie poczucie życia równocześnie w kilku czasach") i wiedzie ścieżką wydeptaną między historią, filozofią, polityką, literaturą i codziennością - a po drodze nie zabraknie kontrowersji ("»Wieszanie« mówi, że jedynym sposobem na zbudowanie trwałej niepodległości jest krew").

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu specjalnego poświęconego Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi!

źródło informacji: polskieradio.pl