Aktualności

21.03.2022

72 książki zgłoszono do XXIX Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

72 książki dla dzieci, które ukazały się w ub.r., zostały zgłoszone przez polskie wydawnictw do XXIX Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego – podali organizatorzy z biblioteki miejskiej w Oświęcimiu. Rozstrzygnięcie nastąpi 7 października.

„Jurorzy zaczęli już czytać zgłoszone książki. We wrześniu spotkają się i wówczas wytypują dziesięć tytułów nominowanych do głównego lauru. Zwycięzcę poznamy 7 października podczas uroczystej gali. Otrzyma on statuetkę Koziołka Matołka. Najlepszą książkę wybiorą także czytelnicy” – poinformowała PAP Monika Sobota z oświęcimskiej biblioteki zwanej Galerią Książki.

Sobota dodała, że tegorocznej edycji przyświeca hasło „Przygody z książką”. „Jest ono zaproszeniem w podróż do literackiego świata Koziołka Matołka, zarówno tego z ksiąg Makuszyńskiego, ale i tego, który nagradza najlepsze polskie współczesne książki dla dzieci, spełniające kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z wizją twórczości patrona” – powiedziała.

W minionym roku na konkurs napłynęło 98 tytułów. Nagrodę przyznano książce „Śrubek i tajemnice Maszynerii” Jana Bliźniaka.

***

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego została ustanowiona w 1994 roku (za książkę wydaną w 1993) przez Fundację "Książka dla Dziecka" i redakcję czasopisma o książce dla dziecka "Guliwer" w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra.

Jest przyznawana co rok żyjącemu polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Od 2004 roku rolę organizatora nagrody przejęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Patronat medialny sprawuje redakcja "Guliwera".

Książki mogą zgłaszać wydawcy, czytelnicy, a także biblioteki i inne zainteresowane instytucje. O przyznaniu nagrody decyduje jury powoływane przez organizatora. Nagroda jest pieniężna, laureaci otrzymują statuetkę Koziołka Matołka z brązu, wykonaną przez znakomitego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, twórcę pomnika Kornela Makuszyńskiego z Koziołkiem Matołkiem w Zakopanem przed willą "Opolanka", gdzie znajduje się muzeum Makuszyńskiego.

[źródło: PAP]

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna