Aktualności

05.04.2022

51 zgłoszeń do VII Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

W tegorocznym naborze do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” wpłynęło 51 zgłoszeń – podał we wtorek samorząd Rybnika. Nagroda od trzech lat jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz to ustanowione przez prezydenta Rybnika wyróżnienie dla najlepszej polskiej książki, wyłonionej spośród publikacji literackich poprzedniego roku. Ta pierwsza nagroda literacka na Górnym Śląsku wręczana jest podczas Rybnickich Dni Literatury.

Zgodnie z regulaminem zwyciężyć może jedna książka, za którą autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną. Trzy lata temu roku wzrosła wartość nagrody – z 40 do 50 tys. zł. Zawężono też zapisy regulaminu: nagroda przyznawana jest nie tyle za najlepszą książkę, co za najlepszą biografię.

Przedstawiciele władz miasta przypominają, że biografia jest gatunkiem, który wcześniej w Polsce nie miał swojej nagrody, wyróżnienia, a jednocześnie to forma, po którą najchętniej sięgają czytelnicy. W tym roku napłynęło 51 kandydatur do nagrody.

Znalazły się wśród nich „Tęgie głowy. 58 sylwetek humanistów” Michała Głowińskiego, „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” Artura Domosławskiego, „Wojna lekarzy Hitlera” Bartosza T. Wielińskiego czy „Autobiografia w sensie ścisłym. A nawet umownym” Jerzego Pilcha.

Konkurs składa się z dwóch etapów: wybranie przez kapitułę pięciu nominacji i ich ogłoszenie w drugim kwartale każdego roku oraz wybór laureata spośród nominowanych autorów i wręczenie nagrody.

W sześciu dotychczasowych konkursach tryumfowały książki: „Kobro. Skok w przestrzeń” Małgorzaty Czyńskiej (2016), „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017), „Dar Meneli” Roberta Rybickiego (2018), „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego (2019), „Jaremianka” Agnieszki Daukszy (2020) oraz „Nasza pani z Ravensbrück” Marty Grzywacz (2021).

źródło: PAP, Mateusz Babak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna