Aktualności

08.07.2019

500 numerów „Biblioteki Analiz”

Ukazał się 500. numer dwutygodnika „Biblioteka Analiz”, czołowego pisma branżowego rynku wydawniczo-księgarskiego. Pismo ukazuje się od 19 lat, pierwszy numer wyszedł 10 stycznia 2000 roku. Wydawcą jest spółka Biblioteka Analiz, zajmująca się badaniem rynku książki, która publikuje również inne pisma i książki oraz prowadzi profesjonalny portal www.rynek-ksiazki.pl.

„Biblioteka Analiz” adresowana jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jej celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. W każdym numerze zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. „Biblioteka Analiz” rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie. Pismo jest dostępne również w formie elektronicznej.

Założycielem „Biblioteki Analiz” był Łukasz Gołębiewski, wówczas dziennikarz „Rzeczpospolitej”, znawca i analityk branży książkowej. Kolejnymi redaktorami naczelnymi byli: Renek Mendruń, Kuba Frołow i Paweł Waszczyk. Obecnie redaktorem naczelnym jest Ewa Tenderenda-Ożóg, a w skład zespołu redakcyjnego wchodzą: Paweł Waszczyk i Piotr Dobrołęcki, od początku związany z tym tytułem.

W jubileuszowym numerze „Biblioteki Analiz” zamieszczono wywiad z Łukaszem Gołębiewskim, a także wspomnienia dawnych członków Rady Redakcyjnej – Andrzeja Chrzanowskiego i Piotra Dobrołęckiego, a także Joanna Hetman-Krajewska, ówczesnej dyrektor wydawnictwa Biblioteka Analiz, oraz dziennikarza i krytyka literackiego Tadeusza Lewandowskiego. O pracy nad dwutygodnikiem wypowiadają się też byli redaktorzy naczelni: Renek Mendruń i Kuba Frołow.

W numerze także aktualne teksty: LitRes – nowy gracz wprost z Rosji na rynku dystrybucji e-booków, Księgarnie w centrach handlowych największymi przegranymi, Dyskonty przed tradycyjnym sklepami, Polski rynek magazynowy a rozwój e-commerce, FiKa – wzorcowa kluboksięgarnia oraz Top 10 Nielsen Bookscan.