Aktualności
Dziś rozpoczyna się piąta edycja Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. W tym roku impreza jest częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.
Od trzech lat Bruno Schulz. Festiwal wspiera Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, której wręczenie nastąpi 15 października. Nominacje w tym roku otrzymali: Maciej Hen, Anna Janko, Uładzimir Niaklajeu, Kristina Sabaliauskaitė, Alvydas Šlepikas, Cristian Teodorescu i Varujan Vosganian – wszyscy oni, rzecz jasna, będą gośćmi festiwalu.
Festiwal rozpocznie się muzycznie. W Synagodze Pod Białym Bocianem wystąpią Małe Instrumenty. Zespół po raz pierwszy we Wrocławiu wykona „Projekt Schulz”: suitę inspirowaną twórczością patrona festiwalu. Piętnastu fragmentom Sklepów cynamonowych czytanym przez Jana Nowickiego towarzyszyć będzie muzyka, równie poetycka, niepokojąca i intrygująca jak tekst. Koncert odbędzie się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Ponadto w ramach tegorocznej edycji festiwalu Olga Tokarczuk porozmawia z Martinem Pollackiem, spotkamy się z zeszłorocznym laureatem Angelusa Serhijem Żadanem i jego zespołem Sobaki w kosmosie, a Wojciech Pszoniak wspominać będzie Tadeusza Różewicza. Ze Zbigniewem Mentzlem porozmawia Michał Nogaś, a Josepha Rotha przypomną m.in. Paweł Huelle i Robert Makłowicz. Ireneusz Kania, Marek Bieńczyk i Nicolas Cavailles przywołają Emila Ciorana.
Jak zawsze festiwalowi towarzyszyć będzie sesja naukowa. W tym roku wyjątkowa, gdyż poświęcona Stanisławowi Barańczakowi w 70. rocznicę urodzin i organizowana przez trzy uniwersytety: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Adama Mickiewicza. Nasi goście tradycyjnie poprowadzą także lekcje dla młodzieży, spotykając się z uczniami gimnazjum i liceum we Wrocławiu. I tradycyjnie odbędą się zarówno slam poetycki, jak i gra miejska.
To niewielka część wydarzeń tegorocznej edycji Bruno Schulz. Festiwal. Informacje o wszystkich spotkaniach autorskich, panelach dyskusyjnych i koncertach znajdziecie w programie, który jest już dostępny na stronie internetowej: http://brunoschulz.dybook.pl/program-2016/.