Aktualności

27.08.2018

27. Targi Książki Historycznej na przełomie listopada i grudnia

Od 29 listopada do 2 grudnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbędą się Targi Książki Historycznej. Organizatorem 27. edycji wydarzenia jest przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.

Wcześniej, 26 listopada o godzinie 12.00, odbędzie się konferencja prasowa, podczas której zostaną omówione imprezy towarzyszące Targom, a co najważniejsze, zostaną ogłoszone nominacje do prestiżowej Nagrody KLIO. Jej laureatów poznamy w samo południe pierwszego dnia Targów w Sali Wielkiej Zamku. Nagrody przyznane zostaną autorom i wydawcom za najlepszą książkę historyczną w trzech kategoriach: autorskiej i monografii naukowej (nagroda za wkład autora w popularyzację historii), edytorskiej (dla wydawcy) oraz varsaviana. Członkami jury są profesorowie: Halina Manikowska, Tomasz Szarota, Jan Kieniewicz, Maciej Janowski, Henryk Samsonowicz oraz redaktorzy Marian Turski i Tomasz Łubieński.

Na Targach swoją ofertę zaprezentują wystawcy z całej Polski: wydawcy książek historycznych, wydawnictwa muzealne, antykwariaty, instytucje kultury, ośrodki naukowe, wydawcy edukacyjnych książek dla dzieci, a także gier planszowych o tematyce historycznej.

Udział w targach weźmie ponad dwustu wystawców. Własne publikacje przedstawi także ponad trzydzieści polskich muzeów. Rozlokują się na stu pięćdziesięciu stoiskach, zajmujących całe wnętrze Arkad Kubickiego. Wystawcy zaprezentują około 7 tysiecy wydanych przez siebie pozycji historycznych i popularnonaukowych.

Targom jak zawsze towarzyszyć będą liczne imprezy: spotkania autorskie, promocje książek, spacery historyczne, pokazy musztry Wojska Polskiego w historycznych mundurach, konferencje i panele dyskusyjne, szkolenia. Przewidziane są zabawy i pokazy dla dzieci w wieku szkolnym. Przyjazną atmosferę Targów tworzą również grupy rekonstrukcyjne i kuchnia polowa.

– Wciąż się rozwijamy. Gościmy w tej chwili przedstawicieli 80-90 proc. rynku książki historycznej w Polsce. W sytuacji, gdy upadają księgarnie i spada liczba miejsc, w których można kupić książki naukowe, dla wielu wydawców nasze targi są szansą na sprzedaż ich tytułów. Znajdą tu państwo ofertę niedostępną nigdzie indziej – mówi dyrektor imprezy Waldemar Michalski. – To przedsięwzięcie niekomercyjne. Ideą Targów nigdy nie było zarabianie pieniędzy – zaznacza.

Wstęp na same Targi jest bezpłatny, podobnie jak wszystkie wydarzenia, które się na nich odbywają. Targi odbywać się będą w godzinach od 10.00 do 18.00.