Aktualności
„Patrioci przygotowali Konstytucję 3 maja po to, by Polskę ratować, po to, by ją zreformować, po to, by ją naprawić, by ją uczynić na powrót nowoczesną, a przez tę nowoczesność na powrót wielką” – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Już jutro będzie obchodzić 232. rocznicę pierwszej w Europie konstytucji, która może być inspiracją dla całego Starego Kontynentu. Z tej okazji pragniemy przypomnieć, że w ramach promocji i propagowania kultury polskiej dzięki Programowi Translatorskiemu ©Poland Instytutu Książki w ciągu ostatnich dwóch dekad ukazało się za granicą ponad 2500 polskich książek.
Z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zaplanowano państwowe obchody w Warszawie. Specjalne wydarzenia i pikniki odbędą w wielu miastach kraju. W tym dniu obchodzone będzie również święto kościelne.
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 Maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.
Główne państwowe uroczystości z okazji święta 3 maja odbędą się na placu Zamkowym w Warszawie. O godz. 9.30 w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela odbędzie się msza w intencji ojczyzny.
O godz. 11 prezydent podczas uroczystości na Zamku Królewskim wręczy odznaczenia państwowe. W południe zaplanowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy na Placu Zamkowym. Zwyczajowo takie uroczystości odbywały się na placu Piłsudskiego, ale z uwagi na m.in. odbudowę Pałacu Saskiego zmieniono lokalizację obchodów.
W środę w całej Polsce obchodzone będzie nie tylko święto państwowe. Kościół katolicki w tym dniu święci Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski. Obchody ustanowił w 1920 roku papież Benedykt XV na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Święto upamiętnia śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej.
Obchody święta w masowej skali wznowiono po upadku PRL-u. 3 maja msze święte w kościołach obchodzone są w liturgii niedzielnej.